Atak klonów

P&O 209: Czy Natalie Portman sama wykonywała popisy kaskaderskie?

32Dziś wchodzimy w szczegóły powstawania „Ataku klonów”. Odpowiada Nick Gillard, koordynator kaskaderów.P: Słyszałem, że Natalie Portman ma lęk wysokości. Czy zatem to ona sama wykonywała całą sekwencję z filarem, łańcuchem i nexu w Epizodzie II, czy zrobił to za nią jakiś kaskader?

O: Tak, Natalie stała na tym filarze. Także też zeskoczyła z niego. Musiałem jej pokazać jak to zrobić, ale myślę, że gdy skakała, to ja byłem bardziej przerażony niż ona.

P&O 205: Jak Padme wydobrzała z upadku?

12Dziś kolejne z pytań o logikę „Ataku klonów”. Nie wszystko w kosmosie „Gwiezdnych Wojen” jest jak na Ziemi, więc może to być mylące.

P: Dlaczego Padme tak łatwo dochodzi do siebie po upadku z Kanonierki na Geonosis?

O: Padmé to wyćwiczona senatorka, ale miała trochę pomocy. Diuny na Geonosis z pewnością złagodziły jej upadek to raz. Dwa to grawitacja Geonosis, która jest zdecydowanie mniejsza niż na wielu innych planetach. To właśnie dlatego, pomimo swojej budowy ciała, Geonosjanie tak łatwo latają.

P&O 201: Gdzie są podracery w Ataku klonów?

8Dziś kolejne pytanie o nawiązania w tle. Znów początkowo puszczone w eter przez Lucasfilm i przesadnie rozdmuchane przez fanów.

P: Jeszcze przed premierą filmów zarzekaliście się, że podracery będą w „Ataku klonów”, jest już po premierze, a ich jak nie ma, tak nie ma. Jak to możliwe, że się tak pomyliliście?

O: Lepiej spojrzyj dokładnie na film następnym razem, a zobaczysz. Na lewo od gry w nunaball oraz wyścigów odupiendo znajdziesz swój zagubiony sport.

K: Na koniec ciekawostka. Wpierw w przeciekach pojawiła się informacja, że podracery mają być w „Ataku klonów”. Nic więcej. W lutym 2002 na pytanie o obecność podracerów odpowiedziano w ramach Zapytaj Radę Jedi. Tam odpowiedź była krótka, tak będą. Nic więcej. Jak widać, nie wszyscy dostrzegli je w filmie.

P&O 197: Co jest grane z mieczem Mace’a Windu?

7Kolejne pytanie pochodzi z czasów sprzed wejścia do kin "Ataku klonów".

P: Niedawno widziałem zdjęcie Mace’a Windu i jego nowego miecza w Insiderze. Dlaczego jest on inny od tego błękitnego z Epizodu I? I o co chodzi z tą zmianą mieczy?O: To właściwie jest trzeci miecz Mace’a Windu, odkąd postać ta została wprowadzona. Obecną zmianę łatwo wytłumaczyć faktem czasu jaki minął pomiędzy Epizodami – Mrocznym Widmem a Atakiem Klonów. To dziesięć lat, w których mogły się pojawić wydarzenia, wymagające zmiany uzbrojenia. Oczywiście one nie zostały jeszcze opowiedziane.

Z niefantastycznym wytłumaczeniem jest trochę inaczej. Dwa pierwsze miecze były noszone przez Mace’a Windu. Gdy poproszono Samuela L. Jacksona o pozowanie do zdjęć promocyjnych, nie było jego miecza pod ręką, więc dano mu inny. Potem na części zdjęć poprawiono na właściwy (nie na wszystkich).

Oczywiście wytłumaczono tę zmianę również w komiksach z cyklu Star Wars Ongoing (później zwanych Republic) [Wysłannicy Jedi - przyp. red.]. Istnieje tradycja Jedi, zwana Konkordancją Wierności, w której uczestniczył Eeth Koth i Mace Windu. „Mistrzu Eeth Koth, mam coś do oddania tobie.” – mówił Windu. – „To produkt twych własnych dłoni, którym obdarzyłeś mnie zaufaniem. Oddaję ci ten miecz świetlny, oddając także zaufanie.”. Tak wiec broń, którą nosił Windu na zdjęciach promocyjnych de facto należała do Eetha Kotha.

P&O 192: Dlaczego wujek Owen nie rozpoznał C-3PO?

18Spójność sagi to zawsze była bolączka fanów, zwłaszcza gdy saga jeszcze nie była skończona. Dziś taki przykład.

P: W Epizodzie II, C-3PO pracował na farmie wilgoci Larsów. A potem został sprzedany w „Nowej nadziei” Owenowi Larsowi. Dlaczego ani Threepio, ani wujek Owen nie przypomnieli sobie, że już kiedyś pracowali razem?

O: Niedawno George Lucas po części odpowiedział na to pytanie, mówiąc, że droidy zawsze były straszone usunięciem pamięci, w Epizodzie III zostanie wyjaśnione, co się stanie ze wspomnieniami Threepia z Tatooine.
Co do wujka Owena, i jego ignorancji C-3PO trzeba będzie poczekać. Być może wytłumaczeniem będzie tu fakt, że w XXI wieku dla nas roboty są czymś super nadzwyczajnym, podczas gdy w „Gwiezdnych Wojnach”, to najzwyklejszy przyrząd. Któż z nas pamięta jeszcze swoje stare czajniki czy ekspresy do kawy, zwłaszcza te sprzed 15 lat? Może w przypadku Owena zadziałało tak samo.

K: Zaś faktycznie okazało się, że C-3PO miał prawo zapomnieć Owena.

P&O 188: Czy dowiemy się czegoś więcej o przeszłości Boby Fetta?

2Kolejne stare pytanie, pochodzące z czasów, gdy dopiero ogłoszono pojawienie się Boby Fetta w „Ataku klonów”. Odpowiada Steven J. Sansweet.P: Jestem bardzo podekscytowany faktem, że Boba Fett będzie w Epizodzie II, czy poznamy szczegóły jak był Jasterem Mereelem oraz jak zabił Wędrownego Protektora na planecie Concord Dawn, zanim został łowcą nagród?

O: To mało prawdopodobne. Moja rada, zapomnij wszystkiego, czego wiesz o przeszłości Boby Fetta. Ponieważ nikt z nas nie czytał jeszcze scenariusza Epizodu II, nie wie w jakim kierunku George Lucas rozbuduje tę postać, a jest prawdopodobne, że nie będzie się trzymał żadnej z wielu różnych historii, które narosły wokół korzeni i wczesnych lat tego interesującego, acz w większości milczącego typa. Jeśli jest jakieś nawiązanie do przeszłości Fetta w EU, wie o tym tylko Lucas.

Ale przy tym, co przywołałeś, zapewne sam dałeś się zmylić na niepotwierdzone informacje. Łowcy nagród takiemu jak Boba Fett zależy by wokół niego i jego pochodzenia narosło wiele mitów, bo dzięki temu zyskuje zarówno potencjalnych klientów jak i ofiary. „Encyklopedia Gwiezdnych Wojen” mówi, że istnieje wiele historii o korzeniach Fetta, ale niewiele faktów udało się zweryfikować, może poza zbroją.

Historia Fetta i jego krótkiej kariery w siłach porządkowych na Concord Dawn i jego przypuszczalnego upadku została opowiedziana w Opowieściach Łowców Nagród. Zgoła inną historię opowiada Dark Empire II, gdzie spekuluje się, że Boba był byłym szturmowcem, który zabił dowodzącego oficera. Komiksy Marvela ukazują go jako byłego Mandaloriańskiego komandosa, weterana wojen klonów u boku Fenn Shysa i Tobbi Dala. Ukazana tam też dżungle na planecie Mandalora.

Ale jak pewnie wielu fanów wie, jeśli chodzi o „Gwiezdne Wojny”, to mamy stopnie kanoniczności. Jedynym prawdziwym kanonem są oczywiście filmy same w sobie. Przez lata, Lucas Books, starał się omijać postaci, wydarzenia i okres czasowy, który Lucas mógł chcieć wykorzystać w prequelach. Dlatego nie było informacji o wojnach klonów, upadku zakonu Jedi czy dojściu Palpatine’a do władzy, ale Boba Fett nigdy nie był uznawany za rzecz istotną.

Ale jak każdy wielki opowiadacz, Lucas rozwijając swój scenariusz, pozwala mu czasem żyć własnym życiem, a niektóre postaci domagają się, by w nim zaistnieć. Powiedział nam tylko, że Boba Fett będzie miał rolę w Epizodzie II, tak jak pojawił się w „Imperium kontratakuje”, więc może poznamy jego prawdziwe korzenie. A co do Fetta jak myślicie, czy przeżył kontakt z straszliwymi szczękami Sarlacca?

K: Steven Sansweet zawsze namiesza w swoich odpowiedziach, nigdy nie potrafi udzielić jej dokładnie, dlatego jest pewnie tak lubiany. Sprawę z Concord Dawn, wędrownym Protektorem i Jasterem Mereelem doskonale opisał komiks Jango Fett: Open Seasons, który jednak koncentruje się na samym Jangu a nie Bobie, choć ten mógł opowiadać historię ojca jako własną, bo po części nim był. Czyli znów prawda jest prawdziwa z pewnego punktu widzenia. Natomiast nawet wersja z Concord Dawn (pomijając oczywiście Marvele czy „Dark Empire”, które były przed nią) nie jest pierwszą, a na dodatek nie jest tą autoryzowaną przez Lucasa, którą oczywiście twórcy od EU olali. Pierwszy opis Boby Fetta pochodzi z roku 1979:

Niewiele wiadomo o Boba Fetcie. Nosi on częściowo zbroję imperialnego Shocktroopera, wojownika z dawnych czasów. Shocktrooperzy przybyli z odległej części galaktyki i niewielu z nich pozostało. Zostali prawie doszczętnie wybici przez rycerzy Jedi podczas wojen klonów. Czy Boba Fett był Szokszturmowcem czy nie, tego nie wie nikt. W każdym razie jest on najlepszym łowcą nagród w galaktyce i mało go obchodzi dla kogo pracuje, przynajmniej dopóki mu płacą. Jedną z rzeczy, która czyni go tak dobrym łowcą, jest jego zbroja, którą podał specjalnym modyfikacjom.

Shocktrooperów Lucas wykorzystał, to czerwoni szturmowcy klony Imperatora w „Zemście Sithów”. Mają zbroję podobną do tej, którą nosił Boba Fett, ale o tym oczywiście redaktorrzy w EU zapomnieli. Sam tekst natomiast pochodzi z dawna zapomnianego artykułu o historii Mandalorian.

P&O 184: Dźwięk Wata Tambora

9Znów pytanie o dźwięki, na które odpowiada Ben Burtt.P: Podczas spotkania Separatystów, Wat Tambor pokręca jeden z guzików na swoim stroju wydając przy tym dźwięk, który brzmi trochę te z gry Q*Bert. To koincydencja, czy taki zamierzony dowcip?

O: To musi być koincydencja. Zrobiłem go na generatorze samogłosek w urządzeniu syntezującym zwanym Kyma.

P&O 180: Czy Padmé wciska ten sam przycisk, by wykonać różne operacje na jej statku?

10Dziś przykład jak w prosty sposób wytłumaczyć błąd filmu.

P: Kiedy Padmé retransmituje sygnał Obi-Wana na Coruscant, naciska jeden konkretny przycisk. Później, gdy pokazuje Anakinowi gdzie znajduje się Geonosis, naciska dokładnie ten sam przycisk w celu wywołania innej funkcji. O co chodzi?

O: Tego czego nie widzisz na ekranie, to faktu, że Padmé naciska jeszcze jeden przycisk, coś jak „shift” lewą ręką. A poważnie, okręt osobisty senator Naboo ma wiele skrótów i gorących klawiszy, które ułatwiają pracę komuś, kto nie jest pilotem.

P&O 176: Różnica w wieku między Padme a Anakinem?

11W „Mrocznym widmie” i „Ataku klonów” różnica wieku wygląda trochę inaczej. I to budzi pewne wątpliwości.

P: Jaka jest różnica w wieku między Padme a Anakinem?

O: Kiedy po raz pierwszy widzimy Anakina w Mrocznym Widmie, brakuje mu tylko kilku dni do dziesiątych urodzin, więc wciąż ma jeszcze 9. Ale gdy rozpoczyna szkolenie ma już dziesięć lat. Amidala ma w tym czasie 14 lat. Dziesięć lat później, w Ataku klonów, Anakin ma 20 lat, a Padmé 24.

K: Na oficjalnej nie podano dokładnej odpowiedzi na pytanie. Różnica wynosi dokładnie cztery i pół roku, według dziś niekoniecznie kanonicznych źródeł, ale prawdopodobnie zostało to utrzymane. Natomiast najbardziej myląca w tym wszystkim jest różnica wieku między aktorami. Jake Lloyd jest młodszy od Natalie Portman o 8 lat. Hayden Christensen jest od niej starszy o niecałe dwa miesiące. Średnio faktycznie też wyjdzie różnica czterech lat.

P&O 172: Czy używanie błyskawic Mocy jest złe?

23Dziś pytanie o ocenę używania błyskawic Mocy.

P: Czy używanie błyskawic Mocy jest jednoznacznie złe? Czy Yoda nie użył tej mocy w Epizodzie II?

O: Yoda odbił błyskawicę Sithów, którą stworzył Dooku, a nie używał własnej. Zgodnie z tym, co sam mówił w „Imperium kontratakuje”, Jedi używają Mocy dla wiedzy i obrony, nigdy dla ataku. Nie ma możliwości, by racjonalnie zakwalifikować błyskawicę Mocy jako działanie obronne. Używa się jej w ekstremalnie agresywnym stylu, więc tak, z pewnością jest to jednoznacznie działanie Ciemnej Strony Mocy i często przynosi straszliwe konsekwencje.

W grze Jedi Starfighter, co prawda była taka moc, ale to była tylko taka konwencja i trudno uznać tę grę za kanon. Jej mechanika wykorzystuje „Gwiezdne Wojny”, tak by sama gra byłą bardziej emocjonująca, a nie by rozwijać sagę.

Archiwum wiadomości dla działu "Atak klonów"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.