Klasyczna Trylogia

P&O 149: Czy postaci wierzą w piekło i niebo?

10Dziś pytanie zainspirowane „Imperium kontratakuje”, ale jednocześnie dość fundamentalne.

P: Czy bohaterowie „Gwiezdnych Wojen” wierzą w niebo i/lub piekło? Pytam, ponieważ zauważyłem, że Han zanim wyruszył w poszukiwania Luke’a wspomina o spotkaniu się w piekle.

O: Niektórzy tak, niektórzy nie. Nasza mała planeta Ziemia wytworzyła wiele kulturowych systemów wierzeń, więc co tu mówić o całej galaktyce. Gunganie na ten przykład wierzą w wielu bogów, a Ewoki czy Wookiee uważają, że ich życie po śmierci jest mocno związane ze środowiskiem, w którym żyli. Korelianie zaś wierzą w dziewięć typów piekła, acz to wyznanie nie zostało dokładnie opisane. W przypadku Hana trudno się dopatrywać religijnych zapędów, raczej użył tych słów niejako kolokwializmu, znanego w kulturze w której wyrósł.

Steelbooki już w Polsce + maraton sagi w AXN

15

Oficjalnie steelbooki BD powinny się ukazać dopiero jutro, ale już od paru dni można je kupić w Polsce, choćby w sieci Media Markt/Saturn. W naszym kraju nie pojawiło się wydanie zbiorcze, a jedynie płyty Blu-ray z pojedynczymi filmami. Płyty kosztują po 89,90 PLN (przynajmniej w Media Marktcie/Saturnie). Steelbooki mają oryginalne okładki, jedynie z tyłu jest przyklejona kartka z tłumaczeniem. Nie należy się spodziewać poprawienia dźwięku oryginalnego, względem wydania z 2011. Zresztą jest to dokładnie ta sama wersja filmu. Więc jedynie polski dźwięk jest w wersji HD. Polskim dystrybutorem wciąż jest jeszcze Imperial Cinepix.A skoro już przy sadze jesteśmy to 11 listopada na AXN odbędzie się maraton wszystkich części. Plan projekcji wygląda następująco:
6:30 „Mroczne widmo”
9:15 „Atak klonów”
12:00 „Zemsta Sithów”
14:40 „Nowa nadzieja”
17:05 „Imperium kontratakuje”
19:30 „Powrót Jedi”

„Powrót Jedi” od jutra w AXN

7Maraton „Gwiezdnych Wojen” na AXN zbliża się do końca. Od jutra zaczną wyświetlać chronologicznie ostatni z dotychczasowych filmów z cyklu, czyli „Powrót Jedi”. Start dokładnie o 22:00. Tym razem reżyserią zajął się Richard Marquand, za scenariusz odpowiadali George Lucas i Lawrence Kasdan. W dramatycznym finale galaktycznej sagi Imperium chce roznieść Rebelię w pył z pomocą potężniejszej wersji Gwiazdy śmierci. Tymczasem rebeliancka flota szykuje zmasowany atak na tę stację kosmiczną. W obecności Imperatora Luke Skywalker staje do ostatecznego pojedynku z Darthem Vaderem. W ostatniej chwili Vader dokonuje doniosłego wyboru: postanawia zgładzić Imperatora i uratować synowi życie. Imperium zostaje pokonane, a Anakin Skywalker odkupuje dawne winy. Wolność galaktyki nareszcie zostaje przywrócona.

Film ten zamknął klasyczną trylogię. Przez wiele lat był też końcówką „Gwiezdnych Wojen”. Dopiero jedenaście lat po premierze „Powrotu Jedi” Lucas oficjalnie przyznał, że pracuje nad prequelami. Już niebawem zaś będziemy mogli poznać dalsze, kinowe losy klasycznego trio. W filmie wystąpili Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Billy Dee Williams, David Prowse, Ian McDiardmid, Frank Oz, Peter Mayhew, Anthondy Daniels, Kenny Baker, Warwick Davis, James Earl Jones oraz Alec Guinness.

Epizod VI będzie w AXN powtarzany parę razy. Na razie pierwsze projekcje kształtują się następująco:
5 listopada (czwartek) 22:00 na kanałach AXN i AXN HD
7 listopada (sobota) 21:00 na kanałach AXN i AXN HD
8 listopada (niedziela) 14:35 na kanałach AXN i AXN HD
9 listopada (poniedziałek) 19:15 na kanale AXN White
10 listopada (wtorek) 23:05 na kanale AXN Black
11 listopada (środa) 1:45 na kanale AXN White

Dla przypomnienia, pozostałe filmy nadal są emitowane na AXN co jakiś czas.

Przypominamy także o konkursie związanym z projekcjami.

Następną część cyklu będzie można zobaczyć już w połowie grudnia w kinach.

"Imperium kontratakuje" od jutra w AXN

7Już jutro na stacji AXN piąta część maratonu "Gwiezdnych Wojen" i zarazem druga część Oryginalnej Trylogii, czyli "Imperium kontratakuje". Seans rozpocznie się o godzinie 22:00. Film wyreżyserował Irvin Kershner na podstawie scenariusza George'a Lucasa, Lawrence'a Kasdana i Leigh Brackett.

Zniszczenie Gwiazdy śmierci nie skłoniło sił Imperium do zaprzestania pościgu za Rebeliantami. Gdy ich baza na mroźnej planecie Hoth zostaje zniszczona, Luke udaje się na Dagobah. Tam przechodzi szkolenie Jedi pod okiem mistrza Yody, który od upadku Republiki żył w ukryciu. Darth Vader próbuje zwerbować Luke'a do służby ciemnej stronie. Zwabia go w pułapkę do Miasta w Chmurach na planecie Bespin. Podczas wielkiego pojedynku na miecze świetlne z Lordem Sith, Luke poznaje szokującą prawdę: złowrogi Vader to w rzeczywistości jego ojciec, Anakin Skywalker.

"Imperium" przez bardzo dużą grupę fanów uważane jest nie tylko za najlepszy film Oryginalnej Trylogii, lecz także całej Sagi. W rolach głównych występują: Mark Hamil, Carrie Fisher, Harrison Ford, Peter Mayhew, James Earl Jones, David Prowse, Billy Dee Williams, Frank Oz, Alec Guinness, Kenny Baker i Anthony Daniels.Epizod V będzie w AXN powtarzany parę razy. Na razie pierwsze projekcje kształtują się następująco:
29 października (czwartek) 22:00 na kanałach AXN i AXN HD
31 października (sobota) 21:00 na kanałach AXN i AXN HD
1 listopada (niedziela) 15:30 na kanałach AXN i AXN HD
2 listopada (poniedziałek) 19:20 na kanale AXN White
3 listopada (wtorek) 23:05 na kanale AXN Black
4 listopada (środa) 17:10 na kanale AXN White

Za tydzień na AXN zobaczymy "Powrót Jedi”.

Temat na forum.

Przypominamy też o konkursie związanym z projekcjami na AXN, w którym można wziąć udział tutaj.

P&O 146: Gdzie jest łazienka na Sokole Millennium?

9Tym razem pytanie, które wielokrotnie zadawali sobie fani.

P: Gdzie znajduje się główna łazienka na Sokole Millennium, przecież musi być tam co najmniej jedna, wiadomo, dalekie i długie loty.

O: Zew natury pozostaje taki sam nawet w odległej galaktyce, ale odpowiedź jest już bardziej skomplikowana, choćby przez prosty fakt, że istnieją co najmniej trzy „oficjalne” wersje wnętrza Sokoła Millennium, a każda z nich jest mocno odmienna od pozostałych, choć nie oznacza to, że nie mogą być wszystkie prawdziwe. Przede wszystkim Sokół był poddawany nieustannym modyfikacjom, a przez to moduły mogły się zmienić. To przypomina trochę dom z „Simpsonów”, który zmienia się z odcinka na odcinek, w zależności, czego potrzebuje dana historia.

Pierwsza wersja Sokoła została wydrukowana w 1987 w The Star Wars Sourcebook autorstwa West End Games. Tu na planach uwzględniono łazienkę, która znajdowała tuż pomiędzy parą potrójnych kój w przedniej przegrodzie pokładu okrętu, tuż przy głównym korytarzu prowadzącym do kokpitu.

Następna wersja pojawiła się w Starlog w magazynie Star Wars Technical Journal w 1994. Tu przeniesiono łazienkę i prysznic do tylnych kwater, tuż przy pierścieniu dokowo-załadunkowym na rufie.

Ostatnia wersja wnętrza Sokoła pojawiła się w Niesamowitych Przekrojach wydawnictwa Dorling Kindersley. Początkowo w fazie rozwoju, artysta Hans Jenssen chciał dodać łazienkę na pokładzie, ale ten pomysł został skasowany, zanim ukończono dzieło. Sam Jenssen tłumaczy się, że w jego pierwotnych szkicach, bazujących na tych z Technical Journal, znajdowała się łazienka dokładnie w tym samym miejscu. Ale nawet sam szkic był zrobiony pod innym kątem, potem ktoś inny zdecydował, że tego szkicu nie będzie w przewodniku. W nowej wersji już nie było łazienki. W obecnej wersji nikt nie wie, gdzie dokładnie się ona znajduje.

"Nowa nadzieja" od jutra w AXN

3Już jutro na stacji AXN czwarta część maratonu "Gwiezdnych Wojen" i zarazem pierwsza część Oryginalnej Trylogii, czyli "Nowa nadzieja". Seans rozpocznie się o godzinie 22:00. Film wyreżyserował Geroge Lucas na podstawie własnego scenariusza.

Luke Skywalker rozpoczyna podróż, która zmieni oblicze galaktyki w filmie "Gwiezdne Wojny": Część IV – "Nowa Nadzieja". Dziewiętnaście lat po utworzeniu Imperium Galaktycznego Luke Skywalker zostaje wciągnięty w zmagania Sojuszu Rebeliantów, gdy spotyka Obi-Wana Kenobiego, od lat żyjącego w odosobnieniu na pustynnej planecie Tatooine. Obi-Wan rozpoczyna szkolenie Luke’a na Rycerza Jedi i razem podejmują śmiałą próbę oswobodzenia pięknej przywódczyni Rebeliantów, Księżniczki Leia, z uścisku Darth Vadera oraz złowrogiego Imperium.

Dla wielu fanów właśnie "Nowa nadzieja", która miała swą premierę w 1977 roku, oznaczała początek przygody z Sagą. W rolach głównych występują: Mark Hamil, Carrie Fisher, Harrison Ford, James Earl Jones, David Prowse, Alec Guinness, Peter Mayhew, Kenny Baker i Anthony Daniels.Epizod IV będzie w AXN powtarzany parę razy. Na razie pierwsze projekcje kształtują się następująco:
22 października (czwartek) 22:00 na kanałach AXN i AXN HD
24 października (sobota) 21:00 na kanałach AXN i AXN HD
25 października (niedziela) 12:45 na kanałach AXN i AXN HD
26 października (poniedziałek) 19:30 na kanale AXN White
27 października (wtorek) 23:05 na kanale AXN Black
28 października (środa) 16:40 na kanale AXN White

Za tydzień na AXN zobaczymy „Imperium kontratakuje”.

Temat na forum.

Przypominamy też o konkursie związanym z projekcjami na AXN, w którym można wziąć udział tutaj.

P&O 144: Dlaczego nie pozwala się wchodzić droidom do kantyny?

4Tym razem pytanie zadał obrońca praw droidów.

P: Dlaczego nie pozwala się droidom wchodzić do kantyny Wuhera?

O: Jest wiele powodów do uprzedzeń przeciw droidom w galaktyce, a nie wszystkie z nich są usprawiedliwione. Wuher jest nadęty, zatem nie wygląda aby miał coś szczególnie przeciwko droidom. W galaktyce wiele droidów zajmuje ciężkie prace, którymi zajmowały się istoty organiczne. Niektórzy obywatele mają jeszcze w pamięci wspomnienia z wojen klonów, kiedy to armie droidów powodowały śmierć i zniszczenie. No i są jeszcze tacy, którzy nie ufają mechanicznym osiągnięciom, uważając, że ich przytłaczają.

A z praktycznego punktu widzenia, zarząd Kantyny Mos Eisley nie chce w niej droidów, bo to nie są klienci, którzy kupują. Wuher wolałby mieć raczej spragnionego klienta nawet siedzącego na barze, niż kantynę okupowaną przez droidy protokolarne bądź astromechy.

P&O 140: Jak się wymawia „Executor”?

22Chyba jedno z najbardziej „zmarnowanych” pytań jakie się zdarzyły w historii P&O/Zapytaj Radę Jedi.

P: Jak się wymawia nazwę „Executor”, czyli superniszczyciel Dartha Vadera?

O: Sama nazwa znaczy tyle, co osobę, która wykonuje jakąś czynność, bądź się o jej wykonanie troszczy. A wymawia się ig-Zek-yoo-tur.

P&O 136: Czy kapitan Antilles i Wedge Antilles są spokrewnieni?

5Kiedyś już było pytanie o zależność między Bailem Organą a Antillesem. Dziś podobne pytanie.

P: Czy kapitan Antilles i Wedge Antilles są spokrewnieni? Jeżeli tak, to czy Wedge wie o istnieniu droidów (C-3PO i R2-D2)?

O: Nie, nie są, ale nikt ci nie zarzuci pomyłki. To dość często popełniana pomyłka, tylko dlatego, że w „Gwiezdnych Wojnach” pojawiają się co najmniej trzy postacie o nazwisku Antilles, a żadna z nich nie jest ze sobą spokrewniona. Nawet autorzy w EU starają się propagować tezę, że nazwisko Antilles jest bardzo popularne w odległej galaktyce, jak u nas „Smith” czy „Jones”. W komiksach z serii Republic (dokładniej w Polu rażenia) pojawia się tajemniczy Jedi znany jako Jon Antilles (to właściwie tylko przykrywka). A w podręcznikach do RPG wydanych przez West End Games pojawia się postać Corelii Antilles, która jest swoistym nawiązaniem do pewnego ziemskiego archeologa.

A wracając do tematu, kapitan Antilles jest Alderaaninem, a Wedge Antilles Korelianinem. Nie ma pomiędzy nimi bezpośrednich więzów krwi. Ale podczas castingu do „Zemsty Sithów”, Christne King, dyrektorka, szukała kogoś do roli Antillesa w III Epizodzie, kto byłby podobny do Dennisa Lawsona, czyli oryginalnego Wedge’a. Ponoć, zanim rozpoczęły się zdjęcia, George’a Lucasa bawił pomysł, by obsadzić Lawsona jako Antillesa, nie zważając na to, jakie zamieszanie mógłby tym wywołać we wszystkich spin-offach, które powstały przez lata. W sprawę wdał się Ewan McGregor, którego wujkiem jest Lawson, i rozpoczęła się dyskusją, lecz ostatecznie Dennis odrzucił tę rolę, a dostał ją mieszkający w Sydney Rohan Nichols, który był pierwszym wyborem pani King.

K: Tu ograniczono sobie trochę klan Antillesów z Alderaanu, a on jest większy. Nestor rodu to Bail Antilles – senator z Alderaanu w „Mrocznym Widmie”. Miał go zagrać Adrian Dunbar, lecz sceny z nim ostatecznie wycięto, jednak nazwisko jak najbardziej pada w filmie (i adaptacji powieściowej). Bail Antilles jest ojcem Brehy, królowej Alderaanu i żony Baila Organy. Bail Organa zresztą zastąpił Baila Antillesa na stanowisku senatora Alderaanu. Bail Antilles jest także ojcem Raymusa Antillesa, kapitana „Tantive IV”.

A żeby było jeszcze ciekawiej, to w adaptacji Nowej nadziei napisanej przez Alana Deana Fostera jest pewna nieścisłość. W miejsce kapitana Antillesa pojawia się kapitan Colton. Stąd potem pojawił się w niektórych źródłach niejaki Colton Antilles. Ale Raymus Antilles i Jeremoch Colton to dwie różne osoby. Ten drugi pojawia się także w „Zemście Sithów” i gra go Jeremy Bulloch.


Bail Antilles

Bail Organa

Wedge Antilles

Breha Antilles

Raymus Antilles

Jeremoch Colton

Dr Henrietya „Corelia” Antilles

Nowy Blu-ray steelbook sagi w wersji limitowanej [Update]

oficjalna
28

Na jesieni czeka nas kolejne wydanie sagi na blu-ray. Tym razem będą to limitowane steelbooki, wydane zarówno pojedynczo jak i zbiorczo. Nowe będą przede wszystkim okładki, a na nich nowe oznaczenia filmów, czyli bez epizod z numerkiem w tytule. Na okładce „Mrocznego widma” będzie Darth Maul, „Ataku klonów” Yoda, „Zemsty Sithów” generał Grievous, „Nowej nadziei” Darth Vader, „Imperium kontratakuje” szturmowiec” a „Powrotu Jedi” imperator. Nowe wydania będą dostępne od 10 listopada, ale zamawiać je już będzie można od piątku 7 sierpnia. Standardowym dodatkiem będą oczywiście komentarze George'a Lucasa i innych członków ekipy.

Poza pojedynczymi epizodami wyjdzie też nowa wersja „Star Wars: The Complete Saga”, zawierająca sześć filmów oraz trzy płyty z dodatkami. Tu na okładce także zobaczymy Dartha Vadera. Wydanie to pojawi się kilka dni później, 13 listopada.

W obu przypadkach jeszcze nie ma podanych cen. Nie wiadomo także, czy nowe wersje trafią na polski rynek. Warto zauważyć jednak, że tu dystrybutorem wciąż jest Fox.Update Znana jest już cena wydania amerykańskiego osobnych filmów. Wynosi ona 24,99 USD.

Archiwum wiadomości dla działu "Klasyczna Trylogia"

Loading..