Klasyczna Trylogia

P&O 193: Czemu kolor lampasów Hana Solo się zmienia?

14Han Solo się przebrał między filmami i wywołuje to nerwowe reakcję fanów. Oraz dawnokanonicznie wytłumaczenie, albo raczej próba wytłumaczenia.

P: Czemu Han Solo nosił czerwone lampasy przy spodniach w „Nowej nadziei” i złote w „Imperium kontratakuje” i „Powrocie Jedi”?

O: To znak uznania Korelian. Koreliańskie lampasy to trzycentymetrowy pasek przyszyty na spodniach. Istnieją dwie klasy lampasów. Druga Klasa – to łamany złoty pasek, pierwsza – czerwony. Jak mawiał dawny instruktor militarny Hana, Badure, trudno dostać te drugiej klasy na początek, a te pierwszej są najczęściej pośmiertne.

Jakim cudem Han Solo zdobył te pierwszej klasy to jego tajemnica i nie zamierza jej zdradzać. Jak dostał te drugiej? Być może miało to związek z Wookieem, acz znów jest zbyt mało szczegółów, by cokolwiek potwierdzić. W każdym razie Solo nosił czerwone lampasy przez jakiś czas, aż do czasu kiedy łowca nagród rozpoznał go dzięki nim i próbował pojmać Solo. Po tym zamieszaniu, Solo wrócił do żółtych, mniej rzucających się w oczy.

P&O 189: Dźwięk upadku

17Wśród pytań do Bena Burtta znalazło się kilka takich, które można w skrócie określić: „gdzie ja to właściwie słyszałem”. Oczywiście najbardziej znanym, klasycznym dźwiękiem jest tak zwany krzyk Wilhelma, który pojawia się choćby w „Nowej nadziei” (gdy Luke strzela do szturmowca przed skokiem z Leią na lince) i na razie pojawił się w każdym kolejnym kinowym filmie z cyklu „Gwiezdne Wojny”, włączając to „Przebudzenie Mocy” (krzyk szturmowca Najwyższego Porządku podczas próby ucieczki Poe i Finna TIE Figterem). Ale poza tym dźwiękiem jest kilka innych, które z klasycznych filmów wylądowały w sadze.P: Kiedy Luke upada na ziemię napadnięty przez Tuskena, słychać taki chrupot jakby żwirowy. Przysięgam, ale wydaje mi się, że gdzieś już słyszałem ten dźwięk. Jak on powstał?

O: To stary dźwięk upadku, wykorzystywany w bardzo wielu filmach od lat 40. zeszłego stulecia. Można go usłyszeć choćby w „Drodze do Marsylii” z Bogartem czy wielu klasycznych westernach.

P&O 185: Co to jest Żebraczy Kanion i co się tam robi?

5Dziś kolejne pytanie o nazewnictwo, tym razem z „Nowej nadziei”.

P: Pod koniec „Nowej nadziei” Luke mówi coś w stylu „prawie jak w domu, jak w Żebraczym Kanionie”. Ten dom to oczywiście Tatooine, ale czym dokładnie jest Żebraczy Kanion i co Luke robił tam z kolegami? To jakiś odpowiednik wyścigów drogowych nastolatków?

O: Takie wyścigi nastolatków po opustoszałych podmiejskich ulicach to bardzo dobra analogia, tym bardziej nie zaskakuje, że to także młodzieńcza pasja Lucasa, czyli wyścigi samochodowe. Tyle, że tu zamiast samochodów są skoczki, takie trójskrzydłe atmosferyczne speedery. Luke ma jeden w garażu, a w „Nowej nadziei” bawi się miniaturką T-16, podczas gdy C-3PO wynurza się z kąpieli olejowej. Dodatkowo ćwiczyli na nich umiejętności strzeleckie, celując w szczury pustynne.

Żebraczy Kanion to długa, zawijana i urwista przestrzeń skalnej pustyni, przez którą można się przedostać różnymi kotlinami do wielu lokacji. Fragment kanionu był częścią wyścigu Boonta Eve, widać to w Epizodzie I, w scenie gdy Aurra Sing ogląda stamtąd wyścig podracerów.

Kanion to starożytna pozostałość koryt po trzech wyschniętych rzekach. Wąwóz składa się także z takich rzeczy jak Kamienna Igła, naturalna formacja skalna, przez którą tylko najlepsi piloci próbują się przebić. Oczywiście i Luke, i Biggs zaliczyli ją przy ekstremalnych prędkościach. Inne rozpoznawalne miejsca to Bottleneck, Dead Man’s Turn czy Diablo Cut.

Żebraczy Kanion pojawił się także w grach komputerowych, gdzie można ćwiczyć swoje umiejętności, choćby w Rebel Assault, Episode I: Racer czy Shadows of the Empire.

P&O 181: Dlaczego widzimy jak Greedo wychodzi po tym jak Han go zastrzelił?

12Dziś pytanie, które wzbudziło pewne kontrowersje.

P: Jak to możliwe, żeby Greedo mógł chodzić po Mos Eisley, dokładniej przy „Sokole Millennium” po tym jak Han Solo go zastrzelił?

O: Ten inny Rodianin to nie Greedo, ale Rodianie nie należą do rasy kreatywnej i ceniącej indywidualność jeśli chodzi o sposób ubierania. Z zapisów kostiumografa wynika, że w kantynie było troje Rodian, wszyscy ubrani identycznie. W Opowieściach z Kantyny Mos Eisley jest napisane, że jeden z nich nazwał się Thuku. Podobnie jest w scenie z Jabbą przy okręcie Hana. Kręci się tam troje Rodian, ubranych znów identycznie. Co więcej w „Powrocie Jedi” jest jeszcze jeden Rodianin, prawie tak samo ubrany, a jego imię brzmi Beedo.

Pierwszy zwiastun „Zemsty Jedi”

10

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej od czasu do czasu wrzuci w sieć coś ze swojej bogatej kolekcji. Tym razem padło na „Gwiezdne Wojny”, a dokładniej „Powrót Jedi” i jego pierwszy zwiastun zajawkowy. Zawierał jeszcze pierwszy tytuł, czyli „Revenge of the Jedi”, no i pojawiają się w nim tylko pojedyncze zdjęcia, bez filmowanych ujęć.Zwiastun ten bardzo przypomina oryginalny zwiastun zajawkowy „Imperium kontratakuje”.No i na koniec warto przypomnieć pierwszy zwiastun „Zemsty Jedi”, jeszcze zanim stała się „Powrotem”.Z innych ciekawostek warto dodać, że cała saga (7 epizodów) trafia w USA we wrześniu na platformę streamingową Netflix. Niestety na wyłączność, więc podczas obowiązywania umowy nie będzie dostępna na żadnej innej podobnej usłudze. Więc zostanie albo Netflix, albo DVD/BD.

P&O 177: Co jest nie tak z mieczem świetlnym Obi-Wana?

4Dziś kolejne pytanie o smaczki i błędy w filmie. Tym razem techniczne.

P: Zastanawia mnie, czy miecz świetlny Obi-Wana jest sprawny, w „Nowej nadziei” sprawia czasem wrażenie w czasie walki jakby się skracał.

O: Coś dziwnego działo się z mieczem Kenobiego tak w uniwersum „Gwiezdnych Wojen” jak i na planie. Jak donosi „Star Wars Insider #63”, Darth Vader użył niebezpiecznego czerwonego kryształu, którym Sithowie generują swe ostrza. Te kryształy wspomagane przez ciemną stronę Mocy, tworzą mocniejsze ostrze, niż te wykorzystywane w mieczach Jedi, a na dodatek mają też inne efekty uboczne. Mogą okazjonalnie łamać ostrze przeciwników przez przeładowanie ich matryc energii. Mieczowi Obi-Wana prawie się to zdarzyło podczas starcia z Vaderem.

I choć wytłumaczenie wewnątrz uniwersum daje nam nowe spojrzenie na zakusy ciemnej strony, historia produkcyjna jest zgoła inna. Wtedy efekt mieczy świetlnych był łączeniem tak animacji komputerowej jak i prawdziwych zdjęć (efektów specjalnych). Aktorzy używali kolorowych aluminiowych prętów, które nie miały żadnej luminescencji. W czasie produkcji „Nowej nadziei”, miecze były kombinacją efektów mechanicznych i świetlnych. Był też pomysł by dodać na planie im jarzenie, zamiast jak to robiono to później komputerowo. Stąd wygląda to tak, a nie inaczej.

P&O 173: Jak bardzo precyzyjni są szturmowcy?

15Dziś odpowiedź jak rozumieć jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii czwartego epizodu.

P: Czemu w „Nowej nadziei”, gdy Obi-Wan widzi ślady po strzałach blasterów na piaskoczołgu mówi Luke’owi: „tylko imperialni szturmowcy są tak precyzyjni”. Przecież oni są fatalnymi strzelcami!?

O: By być uczciwym trzeba stwierdzić, że szturmowcy słabo celują tylko gdy strzelają do bohaterów; z łatwością rozprawiają się z nieznanymi z imienia i nazwiska rebeliantami na pokładzie Tantive IV. To tania wymówka, ale tego właśnie wymagał scenariusz. Ale by podejść bardziej realistycznie, Ben mógł mieć na myśli nie to jak, a raczej gdzie strzelają. Większość trafień była skoncentrowana wokół mechanizmów piaskoczołgu, świadcząc o wiedzy technicznej i precyzji wojskowego drylu. Tuskeni z pewnością nie byliby tak zdyscyplinowani w swym strzelaniu.

„Return of the Trilogy” w USA

13

W USA klasyczna trylogia znów wraca do kin. Co prawda w ograniczonej dystrybucji, ale jednak. Wszystko w ramach wydarzenia „Return of the Trilogy”, gdzie w wybranych amerykańskich kinach będzie wyświetlany maraton klasycznej trylogii „Gwiezdnych Wojen” w wersji z 1997, czyli wersji specjalnej. Jest to o tyle ciekawostka, że obecnie edycja ta nie jest praktycznie dostępna. Była wydana jedynie na VHS.Bilety trafią do sprzedaży 4 maja. Poniżej lista kin i miast:
 • 6 sierpnia – San Francisco, CA / The Warfield
 • 6 sierpnia – Kansas City, MO / The Midland Theatre
 • 6 sierpnia – Washington, D.C. / Warner Theatre
 • 6 sierpnia – Los Angeles, CA / The Theatre at the Ace Hotel
 • 6 sierpnia – New York, NY / The Town Hall
 • 6 sierpnia – Miami, FL / Olympia Theatre
 • 6 sierpnia – San Antonio, TX Majestic Theatre
 • 7 sierpnia – New York, NY / Kings Theatre
 • 7 sierpnia – Dallas, TX / Majestic Theatre
 • 11 sierpnia – Austin, TX / The Long Center for the Performing Arts („Nowa nadzieja”)
 • 12 sierpnia – Austin, TX / The Long Center for the Performing Arts („Imperium kotnratakuje”)
 • 13 sierpnia – Austin, TX / The Long Center for the Performing Arts („Powrót Jedi”)
 • 13 sierpnia – Philadelphia, PA / The Keswick Theatre
 • 13 sierpnia – Louisville, KY / Brown Theatre
 • 20 sierpnia – Oakland, CA / Paramount Theatre
 • 27 sierpnia – Boston, MA / The Boston Opera House

Dodatkowo będzie też wyświetlana w Denver i Houston, ale na razie nie ma jeszcze szczegółów.

P&O 169: Co to za stworzenie wypluło R2?

13Dziś pytanie od osoby dociekliwej.

P: W „Imperium kontratakuje”, Artoo zostaje wypluty z dużą siłą na bagnach na Dagobah. Jakie stworzenie to zrobiło?

O: Za te straszne przeżycia droida odpowiada dragonsnake (smokowąż), olbrzymi wszystkożerny drapieżnik, który czai się pod bagnistymi wodami Dagobah. Ma tendencję pozostawania w większości zanurzonym, więc często jest mylony z ślimakiem bagiennym. Wystaje tylko jego oleisty, guzowaty fragment kręgosłupa, który było widać w filmie. Było to związane przede wszystkim z modelem, zbudowano tylko część, która pływała pod wodą i wystawała jako sam grzbiet. Nazywano ją po prostu kreaturą z bagien.

K: W dawnych legendach trochę rozbudowano rolę smokowęży. W pełnej krasie można je było oglądać w komiksie Star Wars Adventures: Luke Skywalker and the Treasure of the Dragonsnakes.

Archiwum wiadomości dla działu "Klasyczna Trylogia"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.