Klasyczna Trylogia

P&O 161: Jakim cudem Vader i Fett dotarli na Bespin jako pierwsi?

21Nie wszystkim oryginalna trylogia wydaje się zrozumiała i logiczna. Oto taki przypadek.

P: Jak to się stało, że Darth Vader i Boba Fett dotarli do Miasta w Chmurach pierwsi, przed Hanem Solo? Czy znaleźli jakiś skrót albo coś?

O: Tu trzeba pamiętać, że hipernapęd „Sokoła Millennium” nie był w pełni sprawny, a Han musiał przez to dryfować swym frachtowcem z systemu Anoat na Bespin z bardzo małą prędkością. Boba Fett i jego „Niewolnik I” nie miał takich problemów, więc mógł przybyć przed nimi. Łowca nagród wydedukował, że „Sokół” nie będzie latał po całej galaktyce, zwłaszcza przez problemy z silnikiem, więc uznał, że najbardziej prawdopodobnym celem będzie właśnie Bespin. Gdy tam dotarł i zasięgnął języka, poinformował Vadera o tym i razem mieli wystarczająco wiele czasu, aby przygotować pułapkę na Solo.

„Powrót Jedi” w TVN

167 lutego, czyli w tę niedzielę, o 20:00 na TVN zobaczymy szóstą część „Gwiezdnych Wojen”, czyli „Powrót Jedi”. Powtórkę zobaczymy tydzień później (14 lutego) o 11:35. W obu przypadkach film będzie także wyświetlany w TVN HD.

Rebelianci przygotowują się do ostatecznego ataku na Dartha Vadera i jego jeszcze potężniejszą Gwiazdę Śmierci. Luke Skywalker (Mark Hamill) razem robotami R2-D2 i C-3PO, i z księżniczką Leią (Carrie Fisher) ratują swego przyjaciela Hana Solo (Harrison Ford), którego uwięził podły Jabba the Hutt. Wszyscy razem, wraz z Rebeliantami oraz plemieniem Ewoków, na księżycu planety Endor podejmują desperacki atak na gwiezdną flotę Imperium. Teraz losy całej Galaktyki zależą od krytycznej rozgrywki ojca z synem - Luke staje bowiem twarzą w twarz z Lordem Darthem Vaderem...

„Powrót Jedi” zakończył zarówno klasyczną trylogię jak i przez wiele lat był finałem filmowej sagi. Richard Marquand formalnie był reżyserem tego filmu, tym razem jednak Lucas miał na ten obraz dużo większy wpływ i osobiście reżyserował część scen, zwłaszcza tych trudnych logistycznie. Scenariusz w dużej mierze jest dziełem Lawrence’a Kasdana. Ponadto występują: Ian McDiarmid, Alec Guinness, Billy Dee Williams, Frank Oz, Anthony Daniels, Kenny Baker i Peter Mayhew, a także David Prowse i James Earl Jones jako Vader.

„Imperium kontratakuje” w TVN

1531 stycznia, czyli w tę niedzielę, o 20:00 na TVN zobaczymy piątą część „Gwiezdnych Wojen”, czyli „Imperium kontratakuje”. Powtórkę zobaczymy tydzień później (7 lutego) o 11:40. W obu przypadkach film będzie także wyświetlany w TVN HD.

Po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci, walka o Galaktykę nasila się. Siły Imperium zapędzają Rebeliantów na lodową planetę Hoth. Po zakończonej klęską, wyniszczającej walce, Luke Skywalker (Mark Hamill) przybywa na bagienną planetę Dagobah, by trenować pod okiem mistrza Jedi - Yody. Tymczasem Han Solo (Harrison Ford) i księżniczka Leia (Carrie Fisher) trafiają do Podniebnego Miasta Bespin, gdzie zostają pochwyceni przez Datha Vadera. Kiedy Luke rusza im z pomocą, musi stoczyć okrutny pojedynek na miecze świetlne z samym Darthem Vaderem i stawić czoła rewelacji, która zmieni na zawsze jego życie i przeznaczenie.

„Imperium kontratakuje” dziś uchodzi za sequel wszech czasów. To pierwszy film z cyklu niewyreżyserowany przez George’a Lucasa, który jest tu producentem i współscenarzystą. Reżyseruje Irvin Kershner. Za ostateczny scenariusz odpowiada Lawrence Kasdan, pierwotną wersję napisała Leigh Brackett. Ponadto występują: Alec Guinness, Billy Dee Williams, Frank Oz, Anthony Daniels, Kenny Baker i Peter Mayhew, a także David Prowse i James Earl Jones jako Vader.

„Nowa nadzieja” w TVN

1924 stycznia, czyli w tę niedzielę, o 20:00 TVN wyświetli czwartą część „Gwiezdnych Wojen”, czyli „Nową nadzieja”. Powtórkę zobaczymy tydzień później (31 stycznia) o 11:30. W obu przypadkach film będzie także wyświetlany w TVN HD.

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce... Rycerze Jedi zostali wytępieni, a Imperium żelazną ręka sprawuje rządy nad całą galaktyką. Mała grupa Rebeliantów podejmuje walkę kradnąc tajne plany najpotężniejszej broni Imperium - tzw. Gwiazdy Śmierci. Najbardziej zaufany sługa Imperatora - Darth Vader musi odzyskać plany i odnaleźć ukrytą bazę buntowników. Księżniczka Leia - wzięta do niewoli przywódczyni Rebeliantów, wysyła sygnał z wezwaniem pomocy, który zostaje przechwycony przez zwykłego chłopaka z farmy - Luke'a Skywalkera. Wychodząc naprzeciw swemu przeznaczeniu, Luke podejmuje wyzwanie i rusza na ratunek Księżniczce chcąc pomóc Rebeliantom w obaleniu Imperium. W misji pomagają mu niezwykli sojusznicy - mądry Obi-Wan Kenobi, nieco arogancki gwiezdny awanturnik Han Solo i jego lojalny towarzysz Chewbacca a także dwa droidy R2-D2 i C-3PO.

„Nowa nadzieja” to pierwszy film z cyklu. Wyreżyserowany przez George’a Lucasa w 1977 rozpoczął fenomen, który trwa już blisko 40 lat. Występują: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Alec Guinness, Peter Cushing, Anthony Daniels, Kenny Baker i Peter Mayhew.

Sceny usunięte z Oryginalnej trylogii

youtube.com
13

Na naszych łamach, wielokrotnie wspominaliśmy o scenach usuniętych i niewykorzystanych w filmach kinowych. Wielu fanów zapewne widziało fragmenty poniższych materiałów, będących zbiorem ujęć wyciętych z klasycznej trylogii. W internecie można jednak znaleźć obrazy wideo, zawierające znacznie obszerniejszy zbiór scen, które uległy obróbce montażowej.

P&O 157: Dlaczego szturmowcy przebijali się przez ścianę?

8Jak widać, „Nowa nadzieja” wciąż kryje niejedną tajemnicę, przynajmniej dla mniej uważnych widzów. Oto taki przykład.

P: Dlaczego szturmowcy przebijali się przez ścianę by wejść do bloku więziennego zamiast skorzystać z windy?

O: Spójrz uważnie na tę scenę. Oni użyli windy. Jak mówił C-3PO jest tylko jedno wyjście z bloku więziennego, przez turbowindę. Drzwi, przez które szturmowcy się przebijali to właśnie drzwi windy, którą prawdopodobnie zablokował Han, by powstrzymać napływ „towarzystwa”.

Pirackie "Imperium kontratakuje"

youtube.com
41

Zanim nastała epoka internetu, a nawet płyt DVD, w obiegu powszechne były kasety VHS. Te zwodnicze nośniki audio-wizualne, łatwo można było skopiować, mnożąc nielegalne wydania. Poniżej możecie zobaczyć fragmenty pirackiej edycji "Imperium kontratakuje", w wersji z lektorem wykonanym przez Janusza Kozioła.

P&O 153: Kim jest nerfopas?

0Leia nazwała Hana nefrfopasem. Niby wiadomo o co chodzi, ale nie zawsze. I nie tylko Amerykanie mają z tym problem, trudność mają tu także tłumacze, także polscy.

P: Kim lub czym jest nerfopas?

O: Nerfopas (po angielsku Nerfherder) to poza jednym z hitów z połowy 1997 roku grupy „Van Halen”, jak sama nazwa wskazuje osoba pasąca nerfy. Pytanie brzmi czym jest nerf. Są to olbrzymie stworzenia roślinożerne występujące na Alderaanie, które były tam hodowane ze względu na mięso. Osoba zajmująca się nimi nie należała do wyższych warstw społecznych, wręcz przeciwnie często stawała się obiektem kpin. Dlatego dla księżniczki Lei, pochodzącej z Alderaanu nerfopas to zwyczajne wyzwisko.

Maraton klasycznej trylogii Star Wars

3

Dyskusyjny Klub Filmowy Politechniki Wrocławskiej organizuje w piątek 11.12 maraton klasycznej trylogii Gwiezdnych Wojen. Odbędzie się on w sali 2.17 budynku C-13 Politechniki przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 23/25. Start o godzinie 18:00. Zgodnie z informacjami z wydarzenia na FB wyświetlane będą filmy w najnowszej dostępnej wersji. Warunkiem wstępu na maraton jest skorzystanie z obowiązkowej, płatnej 10 zł, szatni. Pierwszy z filmów zostanie wyświetlony o godzinie 18:00, kolejne o 20:15 i 22:30. Tym samym cały pokaz zakończy się piętnaście minut po północy. Jeśli ktoś byłby chętny, ale nie mógł przyjść na 18, to na pokaz można wejść w czasie krótkich przerw, przed kolejnymi seansami, pod warunkiem, że będzie jeszcze miejsce.

„Powrót Jedi” z „Gazetą Wyborczą”

1

Dziś dodatkiem do „Gazety Wyborczej” jest wydanie DVD filmu „Gwiezdne Wojny Część VI – Powrót Jedi”. Dwupak kosztuje 29,99 PLN.

Film Richarda Marquanda jest póki co ostatnim chronologicznie obrazem w cyklu. Przynajmniej jeszcze przez siedem dni.

Nie mamy dokładnych danych wydania, ale patrząc na poprzednie filmy można przypuszczać, że tu będą podobne, czyli obraz 2.35:1, dźwięk angielski DD 5.1 Ex. polski DD 5.1 dubbing, francuski DD5.1. Napisy angielskie, polskie, francuskie i holenderskie.

Zamówienia na poszczególne filmy (do wyczerpania nakładu) można też składać w Dziale Sprzedaży Wysyłkowej pod numerem telefonu 801 130 000 (opłata za połączenie zgodnie z taryfą operatora ) lub (22) 555 44 00 oraz w Kulturalnym Sklepie.

Archiwum wiadomości dla działu "Klasyczna Trylogia"

Loading..