Klasyczna Trylogia

Pierwszy zwiastun „Zemsty Jedi”

10

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej od czasu do czasu wrzuci w sieć coś ze swojej bogatej kolekcji. Tym razem padło na „Gwiezdne Wojny”, a dokładniej „Powrót Jedi” i jego pierwszy zwiastun zajawkowy. Zawierał jeszcze pierwszy tytuł, czyli „Revenge of the Jedi”, no i pojawiają się w nim tylko pojedyncze zdjęcia, bez filmowanych ujęć.Zwiastun ten bardzo przypomina oryginalny zwiastun zajawkowy „Imperium kontratakuje”.No i na koniec warto przypomnieć pierwszy zwiastun „Zemsty Jedi”, jeszcze zanim stała się „Powrotem”.Z innych ciekawostek warto dodać, że cała saga (7 epizodów) trafia w USA we wrześniu na platformę streamingową Netflix. Niestety na wyłączność, więc podczas obowiązywania umowy nie będzie dostępna na żadnej innej podobnej usłudze. Więc zostanie albo Netflix, albo DVD/BD.

P&O 177: Co jest nie tak z mieczem świetlnym Obi-Wana?

4Dziś kolejne pytanie o smaczki i błędy w filmie. Tym razem techniczne.

P: Zastanawia mnie, czy miecz świetlny Obi-Wana jest sprawny, w „Nowej nadziei” sprawia czasem wrażenie w czasie walki jakby się skracał.

O: Coś dziwnego działo się z mieczem Kenobiego tak w uniwersum „Gwiezdnych Wojen” jak i na planie. Jak donosi „Star Wars Insider #63”, Darth Vader użył niebezpiecznego czerwonego kryształu, którym Sithowie generują swe ostrza. Te kryształy wspomagane przez ciemną stronę Mocy, tworzą mocniejsze ostrze, niż te wykorzystywane w mieczach Jedi, a na dodatek mają też inne efekty uboczne. Mogą okazjonalnie łamać ostrze przeciwników przez przeładowanie ich matryc energii. Mieczowi Obi-Wana prawie się to zdarzyło podczas starcia z Vaderem.

I choć wytłumaczenie wewnątrz uniwersum daje nam nowe spojrzenie na zakusy ciemnej strony, historia produkcyjna jest zgoła inna. Wtedy efekt mieczy świetlnych był łączeniem tak animacji komputerowej jak i prawdziwych zdjęć (efektów specjalnych). Aktorzy używali kolorowych aluminiowych prętów, które nie miały żadnej luminescencji. W czasie produkcji „Nowej nadziei”, miecze były kombinacją efektów mechanicznych i świetlnych. Był też pomysł by dodać na planie im jarzenie, zamiast jak to robiono to później komputerowo. Stąd wygląda to tak, a nie inaczej.

P&O 173: Jak bardzo precyzyjni są szturmowcy?

15Dziś odpowiedź jak rozumieć jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii czwartego epizodu.

P: Czemu w „Nowej nadziei”, gdy Obi-Wan widzi ślady po strzałach blasterów na piaskoczołgu mówi Luke’owi: „tylko imperialni szturmowcy są tak precyzyjni”. Przecież oni są fatalnymi strzelcami!?

O: By być uczciwym trzeba stwierdzić, że szturmowcy słabo celują tylko gdy strzelają do bohaterów; z łatwością rozprawiają się z nieznanymi z imienia i nazwiska rebeliantami na pokładzie Tantive IV. To tania wymówka, ale tego właśnie wymagał scenariusz. Ale by podejść bardziej realistycznie, Ben mógł mieć na myśli nie to jak, a raczej gdzie strzelają. Większość trafień była skoncentrowana wokół mechanizmów piaskoczołgu, świadcząc o wiedzy technicznej i precyzji wojskowego drylu. Tuskeni z pewnością nie byliby tak zdyscyplinowani w swym strzelaniu.

„Return of the Trilogy” w USA

13

W USA klasyczna trylogia znów wraca do kin. Co prawda w ograniczonej dystrybucji, ale jednak. Wszystko w ramach wydarzenia „Return of the Trilogy”, gdzie w wybranych amerykańskich kinach będzie wyświetlany maraton klasycznej trylogii „Gwiezdnych Wojen” w wersji z 1997, czyli wersji specjalnej. Jest to o tyle ciekawostka, że obecnie edycja ta nie jest praktycznie dostępna. Była wydana jedynie na VHS.Bilety trafią do sprzedaży 4 maja. Poniżej lista kin i miast:
 • 6 sierpnia – San Francisco, CA / The Warfield
 • 6 sierpnia – Kansas City, MO / The Midland Theatre
 • 6 sierpnia – Washington, D.C. / Warner Theatre
 • 6 sierpnia – Los Angeles, CA / The Theatre at the Ace Hotel
 • 6 sierpnia – New York, NY / The Town Hall
 • 6 sierpnia – Miami, FL / Olympia Theatre
 • 6 sierpnia – San Antonio, TX Majestic Theatre
 • 7 sierpnia – New York, NY / Kings Theatre
 • 7 sierpnia – Dallas, TX / Majestic Theatre
 • 11 sierpnia – Austin, TX / The Long Center for the Performing Arts („Nowa nadzieja”)
 • 12 sierpnia – Austin, TX / The Long Center for the Performing Arts („Imperium kotnratakuje”)
 • 13 sierpnia – Austin, TX / The Long Center for the Performing Arts („Powrót Jedi”)
 • 13 sierpnia – Philadelphia, PA / The Keswick Theatre
 • 13 sierpnia – Louisville, KY / Brown Theatre
 • 20 sierpnia – Oakland, CA / Paramount Theatre
 • 27 sierpnia – Boston, MA / The Boston Opera House

Dodatkowo będzie też wyświetlana w Denver i Houston, ale na razie nie ma jeszcze szczegółów.

P&O 169: Co to za stworzenie wypluło R2?

13Dziś pytanie od osoby dociekliwej.

P: W „Imperium kontratakuje”, Artoo zostaje wypluty z dużą siłą na bagnach na Dagobah. Jakie stworzenie to zrobiło?

O: Za te straszne przeżycia droida odpowiada dragonsnake (smokowąż), olbrzymi wszystkożerny drapieżnik, który czai się pod bagnistymi wodami Dagobah. Ma tendencję pozostawania w większości zanurzonym, więc często jest mylony z ślimakiem bagiennym. Wystaje tylko jego oleisty, guzowaty fragment kręgosłupa, który było widać w filmie. Było to związane przede wszystkim z modelem, zbudowano tylko część, która pływała pod wodą i wystawała jako sam grzbiet. Nazywano ją po prostu kreaturą z bagien.

K: W dawnych legendach trochę rozbudowano rolę smokowęży. W pełnej krasie można je było oglądać w komiksie Star Wars Adventures: Luke Skywalker and the Treasure of the Dragonsnakes.

P&O 165: Dlaczego szturmowcy mają różne głosy i wzrost?

18Prequele zmieniały postrzeganie klasycznej trylogii. Czasem do tego stopnia, że ta na pozór wydawała się nielogiczna lub niedorobiona. To dokładnie taki przykład.

P: Czy szturmowcy nie powinni być klonami? Jeżeli tak, to dlaczego w „Nowej nadziei” mają różne głosy i wzrost?

O: Realia tworzenia filmów w latach 70. i 80. były inne, stąd zaistniały różnice w głosie i wysokości szturmowców w oryginalnej trylogii. Komputerowe wygenerowanie setki szturmowców klonów, tworząc dokładnie identyczne siły, nie było możliwie kilka dekad temu. Ale jest oczywiście i rozwiązanie tego problemu wewnątrz uniwersum, zaproponowane przez samego George’a Lucasa. Który podczas prac nad Epizodem III, powiedział swym współpracownikom, że szturmowcy widziani w Epizodzie IV pochodzą z różnych źródeł. Nie wszyscy są klonami Janga. Do tego czasu wielu dawców klonów było wybranych. A sam proces wyboru był bardziej polityczny, niż strategiczny, choćby wybór kuzyna oficera, który nadzorował proces. Wpływy polityczne spowodowała, wybór kandydatów niekoniecznie najlepszych, co powoduje właśnie problemy których doświadczyliśmy w klasycznej trylogii. A by jeszcze wszystko zamieszać, to prócz klonów, część szturmowców pochodzi z poboru lub sama wstąpiła do akademii, o czym mówią często źródła Expanded Universe.

K: Dodatkowo w „Przebudzeniu Mocy”, ale i w „Rebeliantach”, czyli w nowym kanonie widzimy, że szturmowców rekrutowano lub nawet porywano dzieci i wcielano je siłą do armii. To powoduje różnorodność.

P&O 161: Jakim cudem Vader i Fett dotarli na Bespin jako pierwsi?

21Nie wszystkim oryginalna trylogia wydaje się zrozumiała i logiczna. Oto taki przypadek.

P: Jak to się stało, że Darth Vader i Boba Fett dotarli do Miasta w Chmurach pierwsi, przed Hanem Solo? Czy znaleźli jakiś skrót albo coś?

O: Tu trzeba pamiętać, że hipernapęd „Sokoła Millennium” nie był w pełni sprawny, a Han musiał przez to dryfować swym frachtowcem z systemu Anoat na Bespin z bardzo małą prędkością. Boba Fett i jego „Niewolnik I” nie miał takich problemów, więc mógł przybyć przed nimi. Łowca nagród wydedukował, że „Sokół” nie będzie latał po całej galaktyce, zwłaszcza przez problemy z silnikiem, więc uznał, że najbardziej prawdopodobnym celem będzie właśnie Bespin. Gdy tam dotarł i zasięgnął języka, poinformował Vadera o tym i razem mieli wystarczająco wiele czasu, aby przygotować pułapkę na Solo.

„Powrót Jedi” w TVN

167 lutego, czyli w tę niedzielę, o 20:00 na TVN zobaczymy szóstą część „Gwiezdnych Wojen”, czyli „Powrót Jedi”. Powtórkę zobaczymy tydzień później (14 lutego) o 11:35. W obu przypadkach film będzie także wyświetlany w TVN HD.

Rebelianci przygotowują się do ostatecznego ataku na Dartha Vadera i jego jeszcze potężniejszą Gwiazdę Śmierci. Luke Skywalker (Mark Hamill) razem robotami R2-D2 i C-3PO, i z księżniczką Leią (Carrie Fisher) ratują swego przyjaciela Hana Solo (Harrison Ford), którego uwięził podły Jabba the Hutt. Wszyscy razem, wraz z Rebeliantami oraz plemieniem Ewoków, na księżycu planety Endor podejmują desperacki atak na gwiezdną flotę Imperium. Teraz losy całej Galaktyki zależą od krytycznej rozgrywki ojca z synem - Luke staje bowiem twarzą w twarz z Lordem Darthem Vaderem...

„Powrót Jedi” zakończył zarówno klasyczną trylogię jak i przez wiele lat był finałem filmowej sagi. Richard Marquand formalnie był reżyserem tego filmu, tym razem jednak Lucas miał na ten obraz dużo większy wpływ i osobiście reżyserował część scen, zwłaszcza tych trudnych logistycznie. Scenariusz w dużej mierze jest dziełem Lawrence’a Kasdana. Ponadto występują: Ian McDiarmid, Alec Guinness, Billy Dee Williams, Frank Oz, Anthony Daniels, Kenny Baker i Peter Mayhew, a także David Prowse i James Earl Jones jako Vader.

„Imperium kontratakuje” w TVN

1531 stycznia, czyli w tę niedzielę, o 20:00 na TVN zobaczymy piątą część „Gwiezdnych Wojen”, czyli „Imperium kontratakuje”. Powtórkę zobaczymy tydzień później (7 lutego) o 11:40. W obu przypadkach film będzie także wyświetlany w TVN HD.

Po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci, walka o Galaktykę nasila się. Siły Imperium zapędzają Rebeliantów na lodową planetę Hoth. Po zakończonej klęską, wyniszczającej walce, Luke Skywalker (Mark Hamill) przybywa na bagienną planetę Dagobah, by trenować pod okiem mistrza Jedi - Yody. Tymczasem Han Solo (Harrison Ford) i księżniczka Leia (Carrie Fisher) trafiają do Podniebnego Miasta Bespin, gdzie zostają pochwyceni przez Datha Vadera. Kiedy Luke rusza im z pomocą, musi stoczyć okrutny pojedynek na miecze świetlne z samym Darthem Vaderem i stawić czoła rewelacji, która zmieni na zawsze jego życie i przeznaczenie.

„Imperium kontratakuje” dziś uchodzi za sequel wszech czasów. To pierwszy film z cyklu niewyreżyserowany przez George’a Lucasa, który jest tu producentem i współscenarzystą. Reżyseruje Irvin Kershner. Za ostateczny scenariusz odpowiada Lawrence Kasdan, pierwotną wersję napisała Leigh Brackett. Ponadto występują: Alec Guinness, Billy Dee Williams, Frank Oz, Anthony Daniels, Kenny Baker i Peter Mayhew, a także David Prowse i James Earl Jones jako Vader.

Archiwum wiadomości dla działu "Klasyczna Trylogia"

Loading..