Komiksy

Tydzień Mandaloriański - Mando w komiksach

X-Yuri
Komiksy, podobnie jak książki, o których mowa będzie w jednym z kolejnych artykułów, możemy podzielić na dwie grupy: te o Mandalorianach ogólnie, i te, w których występuje Boba Fett. Najpierw zajmijmy się tymi dotyczącymi Mandalorian bezpośrednio.

Jednym z pierwszych komiksów gdzie pojawili się Mandalorianie oraz ich przodkowie, Taungowie, jest jedna z podserii cyklu „Tales of the Jedi” zatytułowana The Sith War.

Z kolei będąca wciąż w trakcie wydawania seria komiksowa KOTOR (Knights of the Old Republic) dzieje się w czasie trwania wojen mandaloriańskich, przez co jest dość ciekawym źródłem informacji o mandaloriańskich Neo-Konkwistadorach.

Następną historią, w której udział mają Mandalorianie jest komiks Prototypes, rozgrywający się w 1500 BBY. Opowiada on o znanym chociażby z animowanych Wojen Klonów Durge’u, oraz jego mentorze. Poniekąd dowiadujemy sie z niego dlaczego Durge nienawidzi Mandalorian. Historyjka wydana została w wydaniu zbiorczym Star Wars Visionaries.

Jango Fett: Open Seasons, z kolei, to 4-częściowa historia opowiadająca historię Jango, od jego pierwszego spotkania z Mandalorianami, aż do momentu w którym zostaje zwerbowany przez Dooku jako wzór dla klonów. To skarbnica wiedzy o Mandalorianach z czasów krótko przed wojnami klonów.

Jango pojawia się też w komiksach: Jango Fett i jego drugiej części czyli Zam Wesell, a także w historii Ścieżka Wojownika, choć jej głównym bohaterem jest młody Boba Fett. Ta historia ukazała się po polsku w numerze drugim czasopisma SW Komiks.

Z kolei w historyjce Revenants której akcja rozgrywa się w czasach wojny z Yuuzhan Vongami mamy po raz pierwszy możliwość zobaczenie grupy Mandalorian pod przywództwem Boby Fetta.

Mandalorian spotkać możemy także w 6 komiksach Marvela, konkretnie w numerach:

Star Wars 68: The Search Begins i Star Wars 69: Death in the City of Bone.

Z powyższych dwóch pozycji można sie troszeczkę dowiedzieć o kulturze Mandalorian z okresu Starej Trylogii. Z kolei w czterech poniższych obecność Mandalorian ogranicza się do postaci którą jest Fenn Shysa, pomagający rebeliantom. Są to:

Star Wars 99: Touch of the Goddess, Star Wars 100: First Strike, Star Wars 101: Far, Far Away oraz Star Wars 107: All Together Now.

W skład grupy drugiej, opowiadającej historie Boby wchodzi swego rodzaju trylogia, składająca sie z 3 następujących części :

Boba Fett: Bounty on Bar-Kooda/Nagroda za Bar-Koodę/Polowanie na Bar-Koodę (Jedyny komiks z tej trójki jaki został wydany po polsku i to w dwóch wersjach tytułów), Boba Fett: When the Fat Lady Swings oraz Murder Most Foul.

Kolejnymi pozycjami z jego udziałem jest kilka one-shotów, takich jak: Boba Fett: Twin Engines of Destruction (w Polsce wydane jako "Pojedynek Łowców"), Boba Fett: Agent Zniszczenia wydany w trzecim numerze czasopisma Star Wars Komiks, Boba Fett: Overkill oraz Boba Fett: Salvage i składająca się z czterech części seria Boba Fett: Enemy of the Empire.

Kolejne przygody Boby znaleźć możemy w dwóch numerach serii Empire. Są to: Star Wars Empire 7:Boba Fett: Poświęcenie, również wydany w Polsce w czasopiśmie SW Komiks oraz Star Wars Empire 28: Wreckage.

Z pozostałymi atrakcjami Tygodnia Mandaloriańskiego możecie zapoznać się tutaj.Tagi: Tydzień Mandaloriański (13)

Komentarze (15)

Też sądziłam, że tego jest więcej.

Vergesso> Fett's club, being a boba fett, i Tagow niewymienilem, poniewaz z moich informacji wynika, ze sa niekanoniczne, a tymsamym, niewnosza w historie Mando, albo Boby nic. : >

PS. W tej chwili, przyznaje sie, popelnilem ogromny blad. Brakuje tu SOTE, ktory powinien znalezc sie zdecydowanie.
; /

Stilgar -> No niezupełnie, o ile do AOTC i "Dzięki stwórco" się zgodzę, o tyle w "Tagu i Binku" Boba odgrywa tam istotną rolę. W drugim numerze(patrząc na wydanie w Polsce) po zignorowaniu propozycji Fetta kiedy im obiecał śmierć, zależy im, by się przed nim ukryć. Poza tym w kolejnych odsłonach Taga i Binka, nie wydanych w Polsce, też Boba tam pełni istotną rolę z tego co wiem.

Vergesso -> Ale tam Mando nie odgrywają jakiejś większej roli. A adaptację AotC bez sensu wymieniać, równie dobrze możnaby wymienić sam film. :P

Kilka z nich czytałem: Jango Fett, Zam Wesell, Ścieżka Wojownika oraz Boba Fett: Narzędzie Zniszczenia i Poświęcenie.
Moża też było wspomnieć o: adaptacji komiksowej "Ataku Klonów". Ew. też "Tagu i Binku"(chociaż niekanoniczne) i "Dzięki, stwórco".

A czy w komiksach jest o Mando-gejach ??:P:D

Nieprawda Nest, mi sie podobaly.. xP (ale moze jestem nieobiektywny ? xP)

Szkoda tylko, ze Marvele z Mando i Shysa to gnioty :D.

Interesujące...

Niezły ten tydzien mondo

No, faktycznie dużo : D
Bardzo podoba mi się pomysł "Tygodnia Mando" : P

Adakus --> już nie :)

Star Wars 69: Death in the City of Bone - przenosi na książkę Opowieści z Imperium!!

sporo tego

Myślałem,że jest tego więcej,nie ma tu mowy o pojedyńczych egzemplarzach:/

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Komiksy"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.