Książki

Wywiad z Erichem Schoeneweissem

EUCantina

Erich Schoeneweiss to postać mało kojarzona jeszcze przez fanów „Gwiezdnych Wojen”, ale w ostatnich latach dla nas bardzo ważna. To jeden z redaktorów w Del Rey, który zajmuje się sagą. Nie wszystko obecnie przechodzi przez Shelly Shapiro, ma ona kilku pomocników. Dwóch najważniejszych i najbardziej znanych to właśnie Erich i Frank Parisi. Dziś prezentujemy wywiad z Erichem.

P: Z wszystkich nowości, które zapowiedzieliście najbardziej cieszy mnie nowy przewodnik po postaciach. Każdy taki przewodnik ma wspaniałe informacje i ilustracje. Dlaczego wybraliście Douga Wheatleya by to ilustrował?
O: Ponieważ jego pracę są rozwalające. Kocham serię komiksową „Mroczne czasy”. Zaczęliśmy więc wymieniać emaila jakiś rok temu i okazało się, że on jest wielkim fanem książek Del Rey. Próbowaliśmy pracować razem przy The Essential Guide to Warfare, ale nasze kalendarze okazały się być zbyt napięte. Więc kiedy szukaliśmy artystów dla przewodnika o postaciach, chciałem mieć tylko jednego do tej książki. Wydawało mi się, że on jest zajęty, ale nic nie szkodziło zapytać. On był pierwszym i jednym artystą z którym rozmawiałem o tym przewodniku, i niesamowicie się z nim pracowało. Doug i ja mamy nadzieję kontynuować naszą twórczą współpracę, choć jako fan chcę by wrócił do „Mrocznych czasów”.

P: Czy Del Rey próbuje odzyskać starych fanów publikując takie książki jak X-Wing: Mercy Kill, Crucible czy „Sword of the Jedi”?
O: My, czyli Del Rey, staramy się wydawać najlepsze książki Star Wars jakie możemy. I jeśli się nam to uda, może ludzie którzy kiedyś przestali czytać książki wrócą, co byłoby cudowne. Jesteśmy podekscytowani książkami, które wydaliśmy w tym roku, podobnie jak tymi które nadchodzą. Redaktorzy i autorzy wkładają mnóstwo pracy we wszystkie te książki i myślę, że to widać jak się je czyta. A przynajmniej mamy nadzieję, że czytelnicy się z tym zgodzą.

P: Jaka jest w Twojej opinii najlepiej napisana scena w EU?
O: To się zmienia z książki na książkę. Nie chcę ani podawać jakiś szczegółów, ani nic spoilerować, ale jest scena w Apokalipsie z Jainą, Lukiem i Corranem, którego kocham (i myślę, że ci którzy czytali tę książkę wiedzą o której scenie myślę). Kocham też końcówkę adaptacji powieściowej Zemsty Sithów Matta Stovera. Miałem też łzy w oczach, gdy to czytałem. Darth Plagueis też miał wiele wspaniałych scen. Skończyłem czytać nowy eBook Tima Zahna – „Winner Lose All”, ostatniej nocy, tam jest zabawna scena przy stole sabacca, która mi bardzo się podobała. Zbyt trudno wybrać jedną scenę z tylu wspaniałych książek.

P: Vergere była jedną z moich ulubionych postaci. Kochałem jej nieokreśloność, więc mocno się zawiodłem, gdy została zretconnowana z Sithami w Zdradzie, aby wytłumaczyć upadek Jacena. W „The Essential Reader's Companion” ujawniono istnienie kompendium Vergere, planu napisanego przez Troya Denninga, który opisuje ze szczegółami jak skusić Jacena Solo. Możesz coś o tym powiedzieć?
O: Niestety nie. To był dokument stworzony tylko do użytku wewnętrznego kreatywnej ekipy, więc to nie moja rola, by o tym mówić, czy ujawniać jego zawartość.

P: Czy te plotki o tym, że Matthew Stover skończy komandosów są prawdziwe?
O: Nasza główna zasada jest taka, by nie komentować pogłosek. Świetną rzeczą na naszej stronie Star Wars Books na Facebooku czy @DelReystarWars na Twitterze jest to, że możemy komunikować się z wami wtedy, gdy nad czymś pracujemy i jesteśmy na to gotowi. Tam więc należy szukać newsów o książkach. Wierzę, że ktoś zapytał na panelu Del Rey na Celebration VI, czy jest szansa na kontynuację tych książek, a Shelly odpowiedziała: „możliwe, myślcie pozytywnie”. Więc tylko tyle powiem w temacie kolejnych Komandosów.

P: Czy jakieś komentarze fanów lub ćwierkanie wpłynęło na ciebie w jakiś sposób?
O: Są dobre, są złe, a jak się weźmie je razem to uzyskujemy dowolny fandom. Kochamy czytać komentarze i ćwierkania, a fani EU są jednymi z najlepszych, jak nie najlepszymi. Moc jest bardzo silna z nimi.

P: Jaka była najtrudniejsza twoja decyzja jako redaktora pracującego nad Gwiezdnymi Wojnami?
O: Szczerze to nie było żadnej takiej decyzji czy chwili, która byłaby dobrą odpowiedzią. Każda książka to indywidualne wyzwania. Na przykład, manuskrypt „The Essential Guide to Warfare” Jasona Fry’a był dużo bardziej rozbudowany i dłuższy, więc musieliśmy pracując z Jasonem dokonać kilku cięć, ale nie wycięliśmy niczego, co by dotyczyło ogólnej tematyki tej książki.

P: „The Essential Reader’s Companion” potwierdził przypuszczenia fanów do tego, kim jest wojownik z tatuażem w „Apokalipsie”. Chodzi o Dartha Krayta. Ponieważ robi się pewien problem z ciągłością chronologii i kanonem, choćby przez Jednego Sitha w Riptide, to czy „Dziedzictwo” nadal jest częścią kanonu?
O: Po pierwsze, Del Rey uważa wszystkie komiksy z serii „Dziedzictwa” za kanoniczne. Nie powinno być spekulacji, że tak nie jest. Po drugie nie widzę żadnego wspomnienia Krayta w „Apokalipsie”. Tak był wojownik z tatuażem, który wyglądał na Krayta. Tak, Pablo potwierdził, że to Krayt, ale nie było fizycznej manifestacji tego wojownika w powieści. Scena działa się poza Cieniami, gdzie mieliśmy tylko projekcje Luke’a czy wytatuowanoego wojownika. Skoro, jeśli to był Krayt, to nie wiemy jak nauczył się przebywać Poza Cieniami. Wątpię, by ten mały detal zmienił kanon, ale my w Del Rey uznajemy wszystkie wydarzenia serii „Dziedzictwo” za kanoniczne i respektujemy je, bo to nasz flagowy okręt z tych najdalej wysuniętych w przyszłość.

P: A nad czym teraz pracujesz?
O: „Star Wars: The Essential Characters” z Danem Wallacem i Dougiem Wheatleyem, no i redaguje manuskrypt „The Making of Star Wars: Return of the Jedi” Jona Rinzlera. Mamy też kilka innych książek w różnych fazach, ale na razie nie ma co o nich mówić.Tagi: Erich Schoeneweiss (8) wywiad (150)

Komentarze (4)

fajny wywiadeo, mimo że unikał odpowiedzi :p

Nic ciekawego nie zdradzil poza tym, ze zagladaja na twittera. Moze pora zalozyc tam konto?

Coż, szkoda, że nie ma informacji na temat Komandosów.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Książki"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.