Klasyczna Trylogia

Tydzień ''Powrotu Jedi'' – garść ciekawostek

Oficjalna

Oto przed Wami dawka najprzeróżniejszych szczegółów dotyczących produkcji „Powrotu Jedi”.

 • Na casting w Londynie do ról Ewoków zgłosiło się ponad 120 karzełków. Część z nich została odrzucona od razu i pierwszy raz w życiu usłyszeli, że są za wysocy.

 • Podczas produkcji konieczni byli mali kaskaderzy i to w znacznej liczbie. Ich znalezienie nastręczało wielu trudności. Ale jeden z odnalezionych miał nawet czarny pas karate.

 • Scena ukazująca Hana Solo wypadającego z karbonitu pierwotnie nie miała być pokazana w filmie. Pojawiła się dopiero w drugim szkicu scenariusza, a i wtedy wyglądała inaczej niż ostatecznie w filmie. Han upadał w niej niczym martwy na ziemię. Leia po ściągnięciu swego hełmu całowała go i wtedy on budził się nagle.

 • Rancor był opisywany przez swoich twórców jako skrzyżowanie goryla i ziemniaka.

 • Podczas tworzenia projektów do „Powrotu Jedi” Lucas powiedział współpracownikom, że powinni zaprojektować stworzenia, które nie będą się kojarzyły z ziemskimi zwierzętami tak bardzo jak przy wcześniejszych częściach. Miały być bardziej niesamowite.

 • Podczas przymiarki Harrison Ford rozmawiał z projektantami i zasugerował prochowiec dla Hana. Projektanci szybko podchwycili pomysł.

 • Natomiast hełmy Luke’a i Leii z Endoru są wzorowane na hełmach z II Wojny Światowej.


 • Twórcy modeli wielokrotnie tworzywo do pracy znajdywali wokół siebie. Wykorzystywali najprzeróżniejsze przedmioty codziennego użytku. Np. do modelu generatora pola siłowego na Endorze użyli m.in. różnych plastikowych kubków i pojemników na tabletki.


 • Po ukończeniu trylogii ktoś wpadł na pomysł by zrobić Lucasowi zdjęcie pośród modeli użytych do produkcji filmów (zdjęcie po prawej). To wtedy uświadomiono sobie jak wiele się tego zebrało. I wtedy Lucas podjął decyzję o utworzeniu archiwum.


 • W „Powrocie Jedi”, tak samo jak w poprzednich epizodach, można znaleźć elementy z klasycznych baśni i opowieści. Gwiazda Śmierci jest niczym labirynt, którego pilnuje Vader (pół człowiek – pół maszyna) będący jak Minotaur (pół człowiek – pół byk). Jednym z ważnych momentów w wędrówce bohatera jest walka wręcz, gdy pokonuje przeciwnika bez użycia broni. Dla Luke’a takim sprawdzianem umiejętności jest pokonanie Rancora bez użycia miecza świetlnego.


  A na koniec dwie wypowiedzi Joe Johnstona, który zajmował się efektami specjalnymi i modelami.
  „Tworzenie nowych statków sprowadza się do projektowania czegoś zupełnie nowego. Wszyscy widzieliśmy statki kosmiczne w różnych filmach, książkach i serialach. A czego jeszcze nie widzieliśmy? To zawsze jest duże wyzwanie. Polega na wzięciu charakteru pojazdu i postaci, która z niego korzysta i pozwoleniu by projekt opowiadał trochę historii. Na przykład Darth Vader i jego Gwiezdny Niszczyciel. Jest jak właściciel. Wygląda groźnie, jest długi i smukły, wygląda złowieszczo.”

  „Myśliwce TIE mają groźny wygląd, zwłaszcza Interceptory, których użyliśmy w Powrocie. Nie tylko wyglądają na szybkie i śmiercionośne, ale również przerażająco, tak jak chcieliśmy.”  Wszystkie atrakcje tygodnia "Powrotu Jedi" znaleźć można tutaj.  Tagi: ciekawostki (133) Joe Johnston (48) Tydzień Powrotu Jedi (13)

  Komentarze (12)

  dlaczego z karbonitu a nie z lodu star wars

  jakie piękne te modele! Jezu Chryste!

  AT-ST wymiata, chciałbym coś takiego mieć :D

  A rancorn jako skrzyżowanie goryla i ziemniaka - rotfl ^^

  No powiem ze takie AT-ST na podjezdzie przed domem by kozacko wygladalo :D

  nie wiem czy widzicie to co ja...ale tam...na jednej z fotek jest....NATURALNYCH ROZMIAROW ATST...JA GO CHCE :D

  Tak wogóle to mam Amstafa i wiecie co? Jest jak właściciel...wygląda groźnie....Pozdrowienia dla właścicielki golden retrivera z Bygoszczy

  "Myśliwce TIE mają groźny wygląd, zwłaszcza Interceptory, których użyliśmy w Powrocie. Nie tylko wyglądają na szybkie i śmiercionośne, ale również przerażająco, tak jak chcieliśmy.".... o Kur....a przestraszylem sie
  Na przykład Darth Vader i jego Gwiezdny Niszczyciel. Jest jak właściciel. Wygląda groźnie, jest długi i smukły, wygląda złowieszczo.".... Long J.B. a myslalem, ze tylko na S.W.O.R.A. o nas piszą.

  "Rancor był opisywany przez swoich twórców jako skrzyżowanie goryla i ziemniaka" ha ha ha!! :D
  Comndo ---> tez tam bym chcial byc ;) albo chociaz jakies zdjecia... ;)

  Nieźle wyglądał tam Lucas, jeszcze młody, i to afro :D

  Interesujące. Rancor skrzyżowaniem goryla i ziemniaka. Albo generator z kubków i opakowań po tabletkach :D A archiwum? Powiedzcie mi gdzie to jest, ja chiceć tam być!

  Rancorn ---> skrzyżowanie goryla i ziemniaka heh ;p

  Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

  Login:
  Hasło:
 • Archiwum wiadomości dla działu "Klasyczna Trylogia"

  Loading..

  Ustawienia


  Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
  Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.