Różne

Biografia Exara Kuna

Autor: Shedao Shai


Exar Kun był człowiekiem wrażliwym na Moc. Żył w latach trwania Wojny Sith, zaś jego rodzinna planeta pozostaje nieznana. Jego mistrzem był Vodo-Siosk Baas z rasy Krevaaki, który nauczał na Dantooine trójkę studentów - Kuna, oraz dwoje Catharów: Crada i Sylvar. W trakcie ćwiczeń Exar wykazywał się dużo większymi umiejętnościami w posługiwaniu się mieczem świetlnym niż Crado. Napięcie między nim, a Katarami rosło. W końcu, w trakcie pojedynku, Sylvar rozorała pazurami twarz Kuna. Wtrącił się mistrz Vodo, ale wówczas Kun rzucił mu wyzwanie. Nie okazując szacunku ani umiaru, pokonał swojego mistrza. Zuchwale oświadczył, że już nic więcej się odeń nie nauczy. Vodo zaniepokoił się. Charakter jego ucznia wykazywał jakiś cień, jakąś skazę, które mogły go zawieść na łono ciemnej strony Mocy.

Ambitny i wiecznie głodny wiedzy, Kun zaczął ukradkiem studiować prastare legendy. Dowiedział się z nich wiele na temat toczonej przed wiekami wojny w nadprzestrzeni i złotym okresie w dziejach dawnych Sithów. Zaciekawiony, wyprawił się do systemu Onderona, aby dowiedzieć się czegoś więcej o metamorfozie Freedona Nadda i wskrzeszeniu dawnego stylu życia. Oświadczył, że jest archeologiem Jedi i przybył, by wykopać artefakty Sithów. Dwaj Rycerze Jedi, Cay Qel-Droma i Tott Doneeta zaproponowali, że mu pomogą. Ich mistrz - Arca Jeth jednak, widząc arogancję Kuna, oznajmił przybyszowi, iż nie może liczyć na pomoc z ich strony.

Zdany wyłącznie na własne siły, Exar zatrudnił parę najemników i udał się na księżyc Dxun, aby włamać się do zapieczętowanego grobowca Freedona Nadda. Kiedy pokonał strzegące grobu bestie, posłużył się świetlnym mieczem, żeby przeciąć mandaloriańską stal pancerza. Wszedł do krypty, włamał się do sarkofagu, po czym spojrzał na leżący szkielet, zakuty w czarną zbroję... i osłupiał, kiedy zobaczył widmo Nadda.Złowieszczy duch Ciemnego Jedi ukazał mu kosztowne zwoje, aż do tej pory spoczywające w skrytce pod jego doczesnymi szczątkami. Oświadczył, że jeżeli Kun przejdzie na ciemną stronę, czeka go wspaniała przyszłość. Exar nie uwierzył tej przepowiedni. Kiedy wychodził z grobowca, dwaj najemnicy usiłowali go obrabować - młody wojownik zareagował odruchowo i obu zabił. Przerażony tym, co zrobił, zabrał metalowe zwoje i opuścił system Onderona.

Udał się na Korriban, przemieniony w mauzoleum świat-grobowiec Sithów, gdzie jakiś tysiąc lat wcześniej Gav i Jori Daragonowie zetknęli się pierwszy raz z Nagą Sadowem. Kun odnalazł tam dwa zwoje Sith, które jeszcze głębiej wprowadziły go w tajniki ciemnej strony Mocy. Pomimo oporu Exara, Nadd sprowadził go na skraj śmierci, a jedynym sposobem, by mógł się od niej uratować było przyjęcie pomocy od Nadda, co wiązało się jednocześnie z przejściem na ciemną stronę Mocy. Kun chciał żyć, a więc uległ. Nadd poinstruował wówczas Exara, by ten udał się na księżyc Yavin IV.

Na księżycu Yavina, Kun próbował wcielić w życie nauki Nadda, lecz został schwytany przez Massassich. Próbowali oni poświęcić wojownika w krwawej ceremonii, podczas której Nadd ostatecznie przeciągnął go na ciemną stronę. Exar Kun wzywając ciemną Moc w gniewie, obudził pradawny amulet Sithów. Exar został obdarzony potęgą tego amuletu, co umożliwiło mu przejęcie kontrolę nad Massasimi oraz unicestwienie ducha Nadda. Miesiące upływały - w tym czasie Kun odnalazł prace i zapiski Nagi Sadowa, dzięki czemu jeszcze bardziej rósł w siłę. Gdy poczuł, że jest już wystarczająco potężny, udał się do systemu Cesarzowej Tety, by pokonać tam Aleemę oraz Satala Keto - Krathów, również używających magii Sithów. Kun przybył na miejsce akurat w momencie, gdy Keto został powalony w walce z Ulicem Qel-Dromą - Exar zaatakował więc Ulica. Pradawni Lordowie Sith, widząc jak wielką mocą dysponują obaj wojownicy, przerwali walkę. Nadali Kunowi tytuł Mrocznego Lorda Sith, a Qel-Droma został jego uczniem. Exar schwytał w późniejszym czasie kilku Rycerzy Jedi, w tym Ossa Willuma oraz Crada. Na Yavinie IV pokazał im Holocron Sithów, który następnie zniszczył w przypływie Mocy. Odłamki eksplodowały w kierunku młodych Jedi, umożliwiając duchom pradawnych Sithów wejście do ich ciał i umysłów. Kiedy nastał odpowiedni czas wyruszyli oni w galaktykę jako wojownicy Ciemnej Strony. Kun rozkazał swym nowym pomocnikom, by zgładzili swoich dawnych Mistrzów. Tak się zaczęła Wielka Wojna Sith. Siły Kuna i Qel-Dromy zgładziły miliony istot podczas swych krwawych krucjat. Kiedy pochwycono Qel-Dromę, postawiono go przed sądem na Coruscant. Kun i Mandalorianie przybyli mu z pomocą. W pokazie Mocy, Exar wyrwał z posad cały gmach zabijając tym samym najwyższych urzędników Starej Republiki, a nawet swego dawnego mistrza Vodo.

Następnie Kun przybył na Ossus, by odzyskać zdobycze Jedi i Sith, lecz udało mu się to tylko połowicznie: zdobycie najcenniejszej kolekcji pradawnych mieczy świetlnych uniemożliwił mu wyglądający jak drzewo Mistrz Jedi Ood Bnar. W tym samym czasie Crado i Aleema Keto wysłani zostali z karną misją, mającą na celu zniszczenie gromady gwiezdnej Cron. W wyniku eksplozji zginęło dwoje Sihów, a Ossus został doszczętnie spustoszony. Wojna trwałaby nadal, lecz jej koniec został przyspieszony, gdy Mistrz Thon ponownie złapał Qel-Dromę na Ossusie. Ulic, po zabiciu w porywie gniewu własnego brata Caya, został "odcięty" od Mocy przez zrozpaczoną Nomi Sunrider. Będąc w niewoli u Jedi, Qel-Droma zdradził swego mistrza, ujawniając źródło mocy Sitha - były nim świątynie na Yavinie IV.

Dzięki zdobytym informacjom, Jedi dopadli Exara na księżycu Yavina. Kun wykorzystał wówczas duchy Massasi, by po raz ostatni stawić czoła nacierającym przeciwnikom - nie udało się. Został pokonany, choć Jedi udało się zniszczyć tylko ciało Exara. Kun "pochłonął" wszystkich Massasi, by bezpiecznie ukryć swego ducha w świątyniach na Yavinie. Spoczywał tam przez następne 4000 lat do chwili, gdy Luke Skywalker założył na księżycu Akademię Jedi. Wtedy też duch Kuna dał o sobie znać, starając się przejąć kontrolę nad kształcącymi się tam Rycerzami. Jego pierwsza próba zakończyła się śmiercią Gantorisa, młodego i niespokojnego Jedi z Eol Sha. Następnie Exar przejął kontrolę nad Kypem Durronem, który użył nowej siły w walce ze znienawidzonym Imperium. Podczas ostatecznej bitwy z Luke'iem i jego uczniami, starożytny Sith został pokonany dzięki połączonemu potencjałowi Mocy wszystkich studentów. W chwili śmierci Kuna ukazał mu się jego dawny mistrz - Vodo-Siosk Baas. Kilka miesięcy później Mistrz Skywalker pozwolił Corranowi Hornowi zniszczyć statuę Exara, znajdującą się obok świątyni, za pomocą kilku torped protonowych. Tym samym zmieciony został z ziemi ostatni ślad po tym potężnym Mrocznym Lordzie Sith, który w tak znaczący sposób odcisnął swoje piętno na losach galaktyki.
Tagi: Publicystyka (79)
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.