Książki

Tajemnice Jedi


Oryginalny tytuł: Mysteries of the Jedi
Autor: Elizabeth Dowsett i Shari Last
Zdjęcia: Lucasfilm
Wydanie PL: Egmont 2012
Wydanie USA: Dorling Kinderslay 2011
Przekład:Jacek Drewnowski
Stron: 96
Cena: 12,99 USD / 39,99 PLN
ISBN US: 978-1-40536-299-3
ISBN PL: 978-820237-5181-6
Recenzja Lorda Sidiousa

Przed nami kolejna mutacja Słownika ilustrowanego DK. Niestety dość podobna do Battles for the Galaxy, więc raczej nie da się o tym wiele napisać, ponad to, że to odgrzewany kotlet. Po raz kolejny próbujemy przechodzić kolejne sceny z filmów, starając się coś w nich wypatrzeć. Tym razem z punktu widzenia Jedi.

W środku znajdziemy choćby opisy Yody i innych Jedi, używanych przez nich Mocy (tylko tych widocznych w filmie), jest nawet artykuł o kodeksie Jedi. Całość oczywiście ma formę dużych zdjęć rozłożonych na stronie i małych ramek tekstowych. Ciekawe jest to, że tym razem wiele „rozdziałów” ma tytuł w stylu „Co się dzieje kiedy negocjacje zawodzą?” albo „Jak atakuje droid bzykacz?”.

Oczywiście EU zostało potraktowane tutaj bardzo zdawkowo. Właściwie to, czego nie ma w filmie i nie jest jakoś ważne i pasujące nie istnieje. Znów Yoda jest mistrzem Dooku, prawdę mówiąc chyba wypadałoby to już jakoś usankcjonować i coś zrobić z Thamem Cerulianem, tak by Dooku miał dwóch mistrzów. Drugi jeszcze dziwniejszy problem to „The Clone Wars”, które jest, ale go nie ma. Nie uświadczymy w tym albumie ani jednego zdjęcia z TCW. Nic. Nawet Ahsoki. Ale jednocześnie pewne nawiązania do serialu są, właściwie to jedyne czytelne elementy EU o ile można to tak nazwać.

Wizualnie albumik wygląda bardzo dobrze. Przede wszystkim jest przeznaczony dla młodszego odbiorcy i pod jego kątem chyba został dopracowany. Pozostali powinni dostrzec jedną, ważną prawidłowość. Mianowicie pozycje nowych autorów, zwłaszcza nie fabularne, często cierpią na problem „widziałem filmy, znam Star Wars”. Tu mamy dokładnie taką samą sytuację. To przewodnik po filmach, z tym, że autorzy zapomnieli o tym, że istnieje coś jeszcze. Więc osoby z większym stażem nie będą z tej pozycji zadowolone. A dzieciakom pewnie będzie brakować „Wojen Klonów”. Więc chyba czegoś tu zabrakło. Może tym razem nie warto zawracać sobie głowy tym albumem, a już na pewno nie ma po co wydawać pieniędzy.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 4/10
Jakość zdjęć: 8/10
Jakość informacji: 5/10Oceny użytkowników:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 4,50
Liczba: 2

Użytkownik Ocena Data
epizozeur 5 2014-02-16 14:22:35
Lord Sidious 4 2012-02-19 16:39:54

Tagi: DK Publishing (Dorling Kindersley) (102) Egmont Polska (592) Elizabeth Dowsett (4) Jacek Drewnowski (132) Shari Last (5)

Komentarze (0)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.