Książki

George Lucas - Gwiezdne wojny i reszta życia

Autor: Brian Jay Jones
Oryginalny tytuł: George Lucas: A Life
Wydanie PL: Wielka Litera, grudzień 2016
Wydanie UK: Little, Brown and Company, grudzień 2016
Przekład: Małgorzata Miłosz, Katarzyna Rosłan, Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
Stron: 560
Cena: 32,00 USD/54,90 PLN


Nota wydawnicza

LUKE SKYWALKER, HAN SOLO, INDIANA JONES i człowiek, który ich wymyślił, GEORGE LUCAS – genialny filmowiec i najbardziej wpływowa postać w historii kina.

25 maja 1977 roku do zaledwie trzydziestu dwóch amerykańskich kin został wprowadzony niskobudżetowy niezależny film science-fiction. Wymyślone, napisane i wyreżyserowane przez mało znanego twórcę George’a Lucasa Gwiezdne wojny niespodziewanie pobiły wszelkie rekordy oglądalności. Zmieniły też kinematografię, zapoczątkowując nowy sposób produkcji i promocji filmów, a przede wszystkim zrewolucjonizowały świat efektów specjalnych. Lucas, inspirowany przez innowatorów takich jak Francis Ford Coppola czy Steven Spielberg, korzystał z najnowszych osiągnięć techniki i ciągle ulepszał swoje dzieła. Tak jak jego filmy i bohaterowie weszli do kanonu kinematografii, tak on sam stał się uwielbianą przez miliony ikoną kina.


Recenzja Rusisa:

George Lucas "Gwiezdne wojny" i reszta życia to napisana przez Briana Jay Jonesa biografia twórcy uniwersum Gwiezdnych Wojen: George'a Lucasa. Lucas jest postacią, która w prawie każdym fanie Gwiezdnych Wojen wzbudza emocje: w niektórych pozytywne, w innych negatywne. Niezależnie jednak od stosunku do niego przyznać trzeba, że zmienił na zawsze oblicze kina i popkultury. Każdy interesujący się tematem fan zna chociaż trochę tę historię, książka Briana Jay Jonesa pozwala jednak tę wiedzę usystematyzować i rozszerzyć.

Biografia podzielona jest na trzy mniej więcej równe części zatytułowane: Nadzieja, Imperium i Powrót. Pierwsza część rozpoczyna się przybliżeniem nam losów rodziny Lucasa, przede wszystkim skupiając się na jego ojcu, a następnie pokazaniem młodzieńczych lat George'a. Możemy przeczytać o tym co go ukształtowało, odnajdując w ten sposób inspiracje dla jego późniejszej twórczości. Następnie przechodzimy do lat studenckich, tworzenia się wieloletnich przyjaźni w gronie przyszłych twórców kina i obserwowania pierwszych projektów filmowych. Nadzieja kończy się opisaniem zmagań reżysera z jego dwoma pierwszymi filmami: "THX 1138" i "Amerykańskim graffiti".

Imperium skupia się na dekadzie, którą George Lucas poświęcił na stworzenie oryginalnej trylogii Gwiezdnych Wojen. Autor ponad sto stron poświęca na opisanie trudności z jakimi Lucas się zmagał nie tylko przy kręceniu filmu ale również w latach poprzedzających jego powstanie, gdy pomysł musiał się wykrystalizować. Proces ten opisany jest skrupulatnie i każdy fan, szukający informacji o początkach Gwiezdnych Wojen powinien być z niego zadowolony. Kolejnym dwóm filmom jak i pracom nad innymi projektami (Indiana Jones) autor poświęcił łącznie podobną liczbę stron co samej "Nowej nadziei" - sprawia to wrażenie jakby trochę się pospieszył zakładając, że czytelnika nie będą interesowały aż tak szczegółowe opisy powstawania kontynuacji.

Powrót jest częścią opisującą życie George'a od czasu wejścia na ekrany Epizodu VI do roku 2016 włącznie. Na początku mamy okazję przyjrzeć się temu jak ono wyglądało po oryginalnej trylogii, jak musiał zmienić firmę i w jakie projekty się zaangażował. O ile opis życia prywatnego i zmian zachodzących w Lucasfilmie sprawia wrażenie kompletnej historii, o tyle opis pracy nad innymi filmami wygląda bardziej na krótkie wzmianki niż wyczerpujące opowieści. Jest to jednak w pewien sposób zrozumiałe, bowiem postać George'a Lucasa wzbudza największe zainteresowanie z uwagi na działalność związaną właśnie z Gwiezdnymi Wojnami i na tym autor się skupił. W dalszej części śledzimy powstawanie prequeli, Wojen Klonów i sprzedaż firmy - ale w porównaniu do opisu powstawania oryginalnej trylogii zdajemy się przez te tematy dosyć szybko przeskakiwać.

Biografia George'a Lucasa to jednak nie tylko opowieść o powstawaniu Gwiezdnych Wojen i życiu prywatnym ich twórcy. To historia o zmianach jakie zachodziły w przemyśle filmowym za pośrednictwem George'a i jego kolegów. O walce z systemem, którym były wielkie korporacje filmowe. I rewolucji, której Lucas był symbolem.

Brian Jay Jones wykonał dobrą robotę wyszukując, zbierając i systematyzując mnóstwo informacji na temat życia Lucasa. Co więcej podał to w bardzo przystępnej formie i napisaną przez niego biografię czyta się niezwykle szybko. Jako fan Gwiezdnych Wojen mogę lekko narzekać na to, że nie wszystkie części zostały tak pieczołowicie opisane jak pierwsza, ale zdaję sobie sprawę, że książka byłaby wtedy dużo dłuższa i o wiele mniej przystępna. W obecnej formie z czystym sumieniem mogę ją polecić nie tylko fanom Gwiezdnych Wojen, ale kina w ogóle.

Ocena końcowa
Ogólna ocena: 9/10
Jakość informacji: 7/10Oceny użytkowników:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 8,67
Liczba: 12

Użytkownik Ocena Data
Princess Fantaghiro 10 2017-02-04 09:26:40
chris87 10 2017-01-23 14:34:35
rajmund 9 2017-06-22 09:30:01
eLukas77 9 2017-02-08 22:30:31
Krych 9 2017-02-08 14:51:35
vader015 9 2016-12-19 22:00:07
Rusis 9 2016-12-14 01:41:42
Wolf Sazen 8 2019-05-06 23:16:50
AndTheLight 8 2017-08-07 16:21:45
szymon3258 8 2017-03-11 14:22:57
settlers2 8 2017-01-22 04:52:16
flisak2 7 2017-02-09 13:10:35

Tagi: biografia/wspomnienia (4) Brian Jay Jones (1) Wielka Litera (1)

Komentarze (4)

Biografia Goerge`a Lucasa autorstwa Briana Jaya Jones to kawał naprawdę dobrze wykonanej roboty. Nie jest ani laurką dla Lucas ani też jakąś formą prywatnej vendetty - to solidna, dobrze wykonana robota. Mamy tutaj bohatera z krwi i kości, który dąży w swoim życiu do realizacji swoich pasji, marzeń i ambicji. Mam tutaj momenty triumfu oraz porażek (zarówno osobistych oraz zawodowych). Choć większa część biografii skupia się najmocniej na okresie dzieciństwa Lucasa aż do momentu pojawienie się pierwszego filmu sagi w kinach to jednak otrzymujemy bardzo kompletny obraz George`a i to jak zmieniał się on na przestrzeni blisko 60 lat. I choć żałuję nieco mniej szczegółowej analizy lat współczesnych to jednak lektura a sprawiła mi naprawdę dużą przyjemność. Polecam fanom sagi i nie tylko.

George. Jesteś bardzo stary. I brzydki. Pieniędzy mi nie dajesz. Przeciwnie, zabierałeś. Teraz jeszcze mnie zmuszasz do płacenia haraczu tej Myszy na cienkich girkach. A ja i tak Cię kocham. Po tej książce jeszcze bardziej. To po prostu straszne :D

PS. Biografia git majonez, ale szkoda trochę, że jak mówi Rusis bardzo skupia się jedynie na produkcji ANH. A ja bym bardzo chętnie poczytała coś takiego o reszcie.

Swietnie sie to czyta! Mowcie co checie o Lucasie ale mial facet leb zeby to wszystko wymyslic i ogarnac. Podziwialem i bede podziwiac go zawsze!

Książka kupiona już jakiś czas temu, ale nadal brak mi czasu by ja dokończyć.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.